Jubileusz

Jubileusz
2017-06-27

W dniu 20 czerwca 2017 r. w parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach odbyła się wyjątkowa uroczystość – jubileusz 30-lecia pracy duszpasterskiej w tej parafii Ks. Proboszcza Kanonika Andrzeja Pogorzelskiego. Uroczysta i podniosła Msza święta dziękczynna rozpoczęła się o godzinie 17:00 pod przewodnictwem pasterza diecezji włocławskiej Ks. Bp. Wiesława Alojzego Meringa.

Na tej Mszy świętej obecne były władze gminy Obrowo z Panem Wójtem Andrzejem Wieczyńskim i Panią Sekretarz Gminy Mirosławą Kłosińską na czele, obecni byli przedstawiciele Władz Państwowych: Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Parlamentu, a także Radni Gminy Obrowo. Nie zabrakło delegacji poszczególnych Straży Pożarnych z Zawał, Zawały-Nadleśnictwo, Dobrzejewic, Szembekowa, a także Sołtysów z wszystkich miejscowości parafii Dobrzejewice. W tej doniosłej uroczystości licznie obecni byli parafianie, młodzież, która w tym dniu przystąpiła do Sakramentu Bierzmowania, rodziny, Rada Parafialna, a także wszystkie Koła Żywego Różańca. Obecne były także szkoły wraz z dyrektorami, nauczycielami i katechetami: Gimnazjum i Liceum w Dobrzejewicach, Szkoła Podstawowa z Dobrzejewic i Brzozówki. Tę jakże podniosłą Liturgię uświetniły swoją obecnością i udziałem: gminna orkiestra dęta z Dobrzejewic, osiecka kapela ludowa im. Kamińskich, schola młodzieżowa z Gimnazjum w Dobrzejewicach, zespół muzyczny rodziców z parafii Dobrzejewice.

Było to wyjątkowe święto dla całej wspólnoty parafialnej, szczególnie zaś dla Ks. Proboszcza Andrzeja, który przez te trzydzieści lat wraz z parafianami włożył sporo wysiłku i pracy by parafia zbudowana była wiarą, a kościół stawał się miejscem, w którym wierni będą czuli obecność Boga. Dzień jubileuszu był też okazją do poświecenia odrestaurowanych: ambony, chrzcielnicy i pięknego rokokowego ołtarza, który po wiekach odzyskał swój pierwotny blask. Jest to dzieło wspólnego wysiłku Ks. Proboszcza Andrzeja i parafian.

 

Krótka historia ołtarza

Dzieje głównego ołtarza znajdującego się obecnie w naszej świątyni ściśle związane są z budową neogotyckiego kościoła, w którym się znajdujemy. Stary drewniany kościół, zniszczony przez lata nie nadawał się do remontu, groził zawaleniem. W związku z tym w 1889 r. rozpoczęto budowę obecnej świątyni, którą ukończono i konsekrowano w 1893 r. W tym też czasie  rozpoczęto regotyzację katedry włocławskie i wtedy postanowiono jeden z ołtarzy katedry ofiarować naszej nowo wybudowanej świątyni.

Ołtarz ten pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku, wykonany niezwykłym kunsztem snycerskim w stylu rokokowym, z aniołami adorującymi. W związku z przeniesieniem go do naszej świątyni został trochę przekształcony, a wiązało się to z dopasowaniem do naszego prezbiterium. W górnej kondygnacji ołtarza znajduje się olejny obraz namalowany na desce, pochodzący z końca XVIII wieku, przedstawiający patrona tej parafii i kościoła Św. Wawrzyńca z symbolami jego męczeńskiej śmierci. Obraz ten wyposażony jest w rokokową sukienkę z blachy srebrnej retrybowanej. W środkowej części ołtarza znajdują się dwa obrazy: jeden z XIX wieku przedstawiający Matkę Bożą Częstochowską, drugi na tak zwanej zasuwie, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku obraz malowany na płótnie przedstawiający Niepokalaną Maryję z księżycem pod stopami – opisaną przez Św. Jana w Apokalipsie.

Odnowione w pracowni konserwatorskiej zostały także ambona wraz z chrzcielnicą, pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku, wykonane w stylu rokokowym – zostały tu przeniesione ze starego drewnianego kościoła (wraz z bocznymi ołtarzami czekającymi na prace renowacyjne), który znajdował się w tej parafii przed wybudowaniem obecnego.

 

Ks. Łukasz Płóciennik

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.