Kwarantanna #zostańwdomu

Kwarantanna #zostańwdomu
2020-03-24

Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przestrzegaj kwarantanny. Od Twojego zachowania zależy bezpieczeństwo innych!

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, tak jak wirus grypy. Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania, mówienia. Faza bezobjawowa zakażenia trwa do 14 dni, dlatego tak ważne jest, abyśmy unikali spotkań i nie zarażali się od siebie nieświadomie. To dlatego zakazane są zgromadzenia powyżej 50 osób, zamknięto restauracje, kina, obiekty sportowe itp. To dlatego tak ważne jest, aby zostać w domu. Zwłaszcza podczas kwarantanny.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 30 tys. zł.

Co trzeba wiedzieć o kwarantannie?

Kwarantanna nakładana jest na osoby zdrowe, które miały styczność z osobami chorymi lub na osoby podejrzane o zakażenie koronawirusem. Trwa 14 dni, ale o tym decyduje lekarz. Odbywa się ją w domu pod adresem wskazanym w tzw. karcie lokalizacyjnej.

Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz odbywał ją we wskazanym przez odpowiednie służby ośrodku.

Czego nie wolno robić podczas kwarantanny? Co należy robić podczas kwarantanny?

  • Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach/ogrodzeniu.
  • Nie opuszczaj domu.
  • Nie wychodź do sklepu.
  • Nie spotykaj się z innymi osobami i nie zapraszaj ich do domu.
  • Jeśli mieszkasz z rodziną, w miarę możliwości ogranicz z nią kontakt i zachowaj bezpieczny odstęp wynoszący minimum 2 metry. Odnotowano przypadki, kiedy osoba bez jakichkolwiek objawów chorobowych zakaziła swoich bliskich.
  • Używaj osobnych naczyń, niż pozostałe osoby w mieszkaniu.
  • Jeśli masz możliwość, korzystaj z osobnego WC niż pozostali domownicy. Jeśli nie masz takiej możliwości, po skorzystaniu z WC zdezynfekuj pomieszczenie dostępnym środkiem czystości.
  • Jeśli masz pod opieką zwierzęta, to w miarę możliwości przekaż je pod opiekę znajomym. Jeśli nie masz takiej możliwości, zgłoś się do gminy.
  • Wietrz mieszkanie kilka razy dziennie.
  • Często myj ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe: blaty, klamki, ekrany telefonów.
  • Dbaj o to, by Twój organizm miał zapewnione wszystko, co niezbędne do dobrego funkcjonowania: wysypiaj się, jedz lekkostrawne posiłki z dużą ilością warzyw i owoców, pij dużo wody.
  • Udzielaj informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym do ciebie pracownikom inspekcji sanitarnej.
  • W przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ, skorzystaj z teleporady. Lekarz może wystawić e-receptę i e-zwolnienie.
  • Załóż maskę lub szalik/chustkę na twarz, jeśli ma do Ciebie przyjechać lekarz lub karetka.
  • Monitoruj temperaturę ciała minimum dwa razy dziennie.

Jeśli masz gorączkę oraz objawy chorób układu oddechowego, takie jak kaszel lub trudności w oddychaniu, skontaktuj się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną. Jeżeli po kontakcie z WSSE zajdzie taka potrzeba, przyjedzie po Ciebie specjalnie przygotowana karetka i przetransportuje Cię do najbliższego szpitala zakaźnego.

Koniec kwarantanny?

  • Pozostań w domu, dopóki nie zostaniesz zwolniony z kwarantanny przez stację sanitarno-epidemiologiczną. Pamiętaj, że o długości kwarantanny decyduje lekarz. 
  • Jeśli przez okres kwarantanny nie rozwinęła się u Ciebie choroba, to świadczy o tym, że nie zostałeś zarażony koronawirusem. Jesteś zdrowy. Nie oznacza to jednak, że jesteś odporny na koronawirusa, zawsze możesz się zakazić. Dlatego uważaj na siebie. Zostań w domu.
     

Zasiłek na czas kwarantanny

Jeśli zostałeś poddany kwarantannie masz prawo do:

  • zasiłku chorobowego, 
  • zasiłku opiekuńczego (na opiekę nad dzieckiem), 
  • zasiłku wprowadzonego tzw. specustawą. 

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

  • opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
  • są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Więcej informacji o dodatkowym zasiłku opiekuńczym znajdziesz na stronie ZUS. 

W przypadku kwarantanny podstawą do wypłacania każdego z tych zasiłków jest decyzja Państwowego Inspektora Sanitarnego. 

Jeśli sanepid podjął decyzję o Twojej lub Twojego dziecka kwarantannie, izolacji w szpitalu, dostaniesz zaświadczenie od Państwowego Inspektora Sanitarnego. Przekazujesz je po zakończeniu kwarantanny swojemu pracodawcy lub do ZUS i na tej podstawie zostanie Ci wypłacony zasiłek.

Jeśli trafisz do szpitala, dostaniesz normalne zwolnienie lekarskie, na podstawie którego wypłacany jest zasiłek chorobowy.

Pamiętaj! Za nieprzestrzeganie kwarantanny grozi mandat karny w wysokości 30 tys. zł.

Informacje za pacjent.gov.pl oraz gov.pl/koronawirus

Aplikacja „Kwarantanna domowa”

„Kwarantanna domowa” to aplikacja, która ułatwia i usprawnia przeprowadzenie obowiązkowej kwarantanny w warunkach domowych.

Program umożliwia potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz, podstawową ocenę stanu zdrowia i bezpośrednie zgłoszenie zagrożenia. Ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osób objętych kwarantanną

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.