Niepodległa - realizacja programu MEN

Niepodległa - realizacja programu MEN
2018-12-05

Punktem kulminacyjnym programu MEN Niepodległa realizowanego w Szkole Podstawowej w Brzozówce w roku szkolnym 2018/2019 było otwarcie wystawy Niepodległa.
Po uroczystym powitaniu zaproszonych gości, Prezydent Rzeczpospolitej Dziecięcej, Aleksandra Droździel przedstawiła krótką historię działań uczniowskich, dzięki którym powstała zaprezentowana ekspozycja.
Symboliczne przecięcie biało-czerwonej wstęgi nadało uroczystości szkolnej podniosły, narodowy charakter. Każdy z gości otrzymał okolicznościową przypinkę – Niepodległa.
Wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów znalazły się obrazy przedstawiające miejsca, które odwiedzili uczniowie podczas wycieczek odbytych w ramach programu Niepodległa, materiały pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz dokumentację powstałą podczas warsztatów kostiumowych w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu i zajęć w Książnicy Miejskiej w Toruniu.
Po części oficjalnej, delegacje uczniów ze szkół podstawowych Gminy Obrowo przystąpiły do maratonu „Żyjemy w Niepodległej”. Korzystając z informacji i materiałów zamieszczonych na wystawie Niepodległa uczniowie przystąpili do realizacji zaplanowanych zadań. Znakomita współpraca oraz bardzo dobre przygotowanie wszystkich uczestników zostały nagrodzone okolicznościowymi dyplomami wręczonymi przez p. dyrektor Annę Koźlikowską i symbolicznym upominkiem.
Wystawa Niepodległa była otwarta dla okolicznych mieszkańców w dniu 28.11.2018r.
Ostatnim zadaniem zrealizowanym w ramach programu Niepodległa była gra terenowa- Noc Niepodległości. Uczestniczyli w niej uczniowie klas VI-VIII, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej w Brzozówce. Wśród przygotowanych zadań znalazły się: Drzewo Niepodległości – upamiętniające osoby i wydarzenia, które doprowadziły Polskę do odzyskania niepodległości, rozsypanka: Ustąpienie Rady Regencyjnej, godło Polski-origami, zaszyfrowana wiadomość: garść wspomnień z dni wkroczenia wojsk polskich do Torunia (autor – Helena Steinborn) oraz puzzle przedstawiające wydarzenia: transport oddziałów gen. Józefa
Hallera do Polski, rozbrajanie Niemców w Warszawie w 1918 r. oraz wymarsz Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kongresówki.
Wszystkie działania zrealizowane w ramach programu podkreśliły naszą przynależność narodową i dumę, iż możemy żyć w wolnej Polsce.
mgr Magdalena Kosińska
mgr Magdalena Zaidlewicz-Wołoszyk
Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.