TRADYCJA, CHLEB, BŁOGOSŁAWIEŃSTWO...

2019-09-26

Barwny  korowód niosący piękne wieńce uplecione z ostatnich kłosów zbóż, naręcza kwiatów,  kosze z owocami, orzechami ... – tak było 8 września br. podczas Dożynek Gminno-Powiatowych w Obrowie.

Jak nakazuje tradycja dożynkowa, tak też w gminie Obrowo od lat kultywuje się święto plonów, nasze dziedzictwo narodowe. Włodarz gminy Andrzej Wieczyński, rolnik z krwi i kości przywiązuje szczególną wagę do poszanowania ziemi i plonów, jakie wydaje.

Tradycyjnie uroczystości dożynkowe rozpoczęły się od przejścia korowodu mieszkańców gminy Obrowo oraz innych gmin powiatu toruńskiego spod Urzędu Gminy na plac szkolny, na którym czekały liczne atrakcje. Na czele orszaku piękną bryczką jechali starostowie dożynek: Elżbieta Kaźmierkiewicz z Markiem Konczalskim w towarzystwie sekretarz gminy Mirosławy Kłosińskiej, za nimi podążał wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński wraz ze starostą powiatu toruńskiego Markiem Olszewskim, księdzem proboszczem Tadeuszem Lewandowskim i zaproszonymi gośćmi. Nie zabrakło radnych, sołtysów, rolników. Korowód zamykali starażacy z kilku gminnych jednostek OSP, którzy jak zwykle czuwali nad porządkiem i bezpieczeństwem.

W trakcie sprawowanej mszy został poświęcony chleb dożynkowy oraz inne przyniesione plony wydane przez ziemię. Podzielono je pośród mieszkańców.

Po zakończonej liturgii gospodarz dożynek - wójt gminy Andrzej Wieczyński uroczyście powitał wszystkich zacnych gości, kłaniając się najniżej przed rolnikami. Podkreślił jak ważną rolę odgrywają w społeczeństwie, przypomniał o ciężkiej pracy każdego dnia. W podziękowaniach towarzyszył współgospodarz tegorocznej uroczystości gminno-powiatowej starosta Marek Olszewski.

Oprócz gospodarzy głos zabrał minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który podkreślił swój związek z regionem i wsią. Głos zabrali także przybyli posłowie na Sejm RP: Tomasz Lenz i Antoni Mężydło. Do mównicy podszedł również zaprzyjaźniony z gminą Obrowo prezydent Torunia Michał Zalewski. Wraz ze swoim zastępcą  Zbigniewem Rasielewskim podziękowali za zaproszenie wyrażając szacunek do rolników i gospodarzy uroczystości.

Nie zabrakło podziękowań w formie dyplomów i drobnych prezentów dla obrowskich sołtysek i sołtysów.  Natrudzili się bowiem przy wiciu wieńców i tworzeniu pięknych stroików, będących swoistymi arcydziełami.

Spotkanie mieszkańców gminy było świetną okazją do nagrodzenia zwycięzców corocznego gminnego konkursu na najładniejszy ogródek przydomowy. I miejsce zajął pan  Tomasz Siemiątkowski z Szembekowa, II Ewa i Wiesław Kurkowscy z Osieka  nad Wisłą, a  III Dariusz Gębicki równiez z Osieka.

Powiat również podsumował kolejną edycję konkursu „Piękna zagroda”, wręczając  nagrody i  dyplomy zwycięzcom.

Tradycyjną oprawę muzyczną zapewnili lokalni artyści: Kapela Ludowa im. Kamińskich, Zespół Ludowy "Kawęczynianki", Osiecka Grupa Teatralno-Wokalna, Klub Seniora "Sami Swoi" z Obrowa oraz Kapela sami Swoi z Rypina z charyzmatyczną panią Marią na czele.

Dożynkowy plac zastawiony był licznymi namiotami, w których przygotowano wiele atrakcji. Prezentowały się gminy, sołectwa, kluby, koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i fundacje. Przygotowano degustację regionalnych wspaniałości. Jedno stoisko przed drugim starało się jak najlepiej zaprezentować. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Dla najmłodszych rozstawiono dmuchańce, karuzele, zjeżdżalnie i inne cuda.

Około godziny 17. pod sceną zgromadziły się tłumy fanów disco polo, dziewczyny piszczały, a panowie ożywiali się na słowa wokalistki Pięknych i Młodych, gdy śpiewała "Kocham się w tobie". Oprócz nich publiczność rozgrzewała grupa Jambo Africa, Arek Kopaczewski i Katiusza.

Zapach świeżego chleba, woń polnych kwiatów, wybijany na bębnie rytm ludowej muzyki, skoczne takty disco polo i odświeżone covery znanych utworów na długo pozostaną w pamięci obrowian i przybyłych gości.

Barbara Mońko-Juraszek

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.