Żyjemy pod tym samym niebem

2015-12-29

Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do osób z niepełnosprawnością.

Zespół Szkół w Osieku nad Wisłą jest jedyną placówką w Gminie Obrowo, która posiada oddziały integracyjne. Oprócz tego uczą się u nas dzieci ze sprzężonymi niepełno- sprawnościami, które uczestniczą w indywidualnych zajęciach rewalidacyjno – wychowawczych. 

Wszyscy uczniowie dzięki wspólnej nauce i obcowaniu na co dzień z dziećmi niepełnosprawnymi uczą się tolerancji, szacunku i cierpliwości, wyrabiają w sobie poczucie solidarności i odpowiedzialności za  niepełnosprawnego kolegę. Z kolei dzieci niepełnosprawne czują się potrzebne i akceptowane, osiągają sukcesy, stają się samodzielne, zdobywają motywację do pracy, przygotowują się do życia w swoim środowisku i społeczeństwie. 
Od kilku lat podejmujemy działania poprzez, które chcemy pokazać jak skrócić dystans społeczny wobec osób niepełnosprawnych, tak by w relacjach międzyludzkich dominowała akceptacja, szacunek i wrażliwość na potrzeby innych. 
W związku z tym, że w grudniu obchodzony jest światowy dzień osób niepełnosprawnych 
w naszej szkole po raz kolejny zorganizowaliśmy tydzień poświęcony tej tematyce. Hasło, które przyświecało naszym działaniom to jak co roku:
„SZANUJĘ, AKCEPTUJĘ, POMAGAM”
W tym czasie realizowaliśmy różne zadania, których celem było przypomnienie, iż obok nas  żyją  ludzie z niepełnosprawnością, posiadający pewne ograniczenia, ale mający takie same prawa, uczucia i potrzeby co osoby pełnosprawne. 
 Wychowawcy klas IV-VI przeprowadzili lekcje wychowawcze, na których dużo rozmawiali z uczniami o problemie niepełnosprawności, przypominali o trudnościach z jakimi borykają się takie osoby,  o swoim stosunku do osób z różnymi dysfunkcjami. Uczniowie wyrazili swoje emocje w wytworach plastycznych, z których została stworzona galeria prac.  Terapeutki  z naszej szkoły zorganizowały  grupowe zajęcia dla uczniów niepełnosprawnych o tematyce zimowej. Dzieci wykonały prace związane z zimą i świętami m. in: bałwanki, zapachowe ozdoby.
Nasi uczniowie  mogli zobaczyć mecz rugby na wózkach w wykonaniu naszych niecodziennych gości – zawodników drużyny Jokers, którzy przyjechali specjalnie do nas 
z Bydgoszczy.  Trener drużyny zapoznał wszystkich  z zasadami gry, mogliśmy zobaczyć z bliska wózki przeznaczone  do gry w rugby oraz spróbować własnych sił na rugbowym sprzęcie.
Nasze działania zakończyła IX Gminna Spartakiada dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Jest to dla uczestników często jedyna możliwość, aby wykazać się swoimi umiejętnościami sportowymi i wziąć udział w rywalizacji o medal mistrza. Dzieci te ze względu na swoją niesprawność nie biorą udziału w innych zawodach sportowych, dlatego jest to dla nich szczególne wyróżnienie i radość. 
W tym roku gościliśmy na naszej Spartakiadzie przedstawicieli Urzędu Gminy Obrowo – Wójta Gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego, pracownika GOPS-u Renatę Kwiatkowską oraz  Ewę Zulewską z PCK w Toruniu. 
Dwoje niepełnosprawnych uczniów z naszej szkoły otrzymało rowery rehabilitacyjne ufundowane przez PCK w Toruniu.
Jak co roku gościliśmy dzieci i opiekunów z Brzozówki, Dobrzejewic i Obrowa. Po raz trzeci gościliśmy także Zespół Szkół nr 1 z Lubicza, z czego bardzo się cieszymy. 
Po zawodach dla dzieci przygotowany był ciepły poczęstunek.
Wszyscy uczestnicy biorący udział w spartakiadzie otrzymali medale i dyplomy oraz dla szkoły grę edukacyjną do zajęć terapeutycznych. Mamy nadzieję, że w wyniku naszych działań absolwenci osieckiej szkoły będą rozumieli ograniczenia, pozbędą się lęku i staną się propagatorami nowoczesnej idei włączania osób niepełnosprawnych w życie społeczne.
 A. Fabiszewska
J. Łęgowska
N. Zambrzycka-Tomaka
N. Dudkowska
 
 
 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.