50-lecie OSP w Szembekowie

50-lecie OSP w Szembekowie
2016-09-28

24 września 2016 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Szembekowie obchodziła jubileusz 50-lecia swej działalności. Podczas uroczystej Mszy Świętej wspomniano druhów tej jednostki, którzy zasłużyli się nie tylko dla organizacji, ale także dla lokalnej społeczności. Ks. kanonik Andrzej Pogorzelski w wygłoszonym kazaniu podkreślił ważną rolę, jaką pełnią strażacy ochotnicy w społeczności lokalnej, poświęcając swoje życie w akcjach ratowniczo-gaśniczych nie tylko na terenie miejscowości Szembekowo, ale także gminy Obrowo, czy powiatu toruńskiego.  

Wójt Gminy Obrowo Andrzej Wieczyński w swoim przemówieniu nie omieszkał wspomnieć o druhach, którzy powołali do życia OSP w Szembekowie w 1965 r., a byli nimi m. in.: Lucjan Kazanecki, Leon Błaszkiewicz, Kazimierz Kowalski, Kazimierz Konczewski, czy Gabriel Mytlewski i ich zasługach dla lokalnej społeczności.

Poprzez ten jubileusz pragniemy przekazać wyrazy wdzięczności i pamięć dla tych wszystkich druhów i działaczy, którzy przekazali nam swój dorobek i wpoili nam zamiłowanie do tej pięknej i humanitarnej służby społecznej, podkreślił druh Piotr Mytlewski w trakcie przedstawiania rysu historycznego jednostki.

Jednostka OSP w Szembekowie w latach 1965 -1967 liczyła 15 członków. Była wyposażona w motopompę M – 400, komplet węży, kilka mundurów bojowych i hełmów bojowych, a także drobny sprzęt pożarniczy. Pierwszymi strażakami uprawnionymi do obsługi motopompy byli: Gabriel Mytlewski i Józef Błaszkiewicz. Sprzęt OSP w Szembekowie najpierw był przechowywany w pomieszczeniach Kółka Rolniczego w Szembekowie, a po przekazaniu przez Prezesa OSP Lucjana Kazaneckiego niezabudowanej działki, pobudowano garaż, służący jako strażacka remiza, w której jesienią 1969 roku strażacy przenieśli cały sprzęt. Do pożarów sprzęt gaśniczy dowożony był wówczas końmi na wozach mieszkańców wsi Lucjana Kazaneckiego i Henryka Kamińskiego oraz ciągnikiem Beniamina Szeflera.

Dzięki staraniom Prezesa OSP druha Lucjana Kazackiego, Komendanta Gminnego druha Bogdana Sadowskiego i wielu innych strażaków, pozyskano drewniany barak w Toruniu, który rozebrano, a następnie przewieziono i posadowiono na wykonanych fundamentach przy garażu w Szembekowie. Dzięki ofiarnej pomocy społeczności całej wsi, w tym strażaków, jesienią 1973 r. budynek oddano do użytku strażaków i całej społeczności Szembekowa. Jesienią 1974 r. Zarząd OSP w Szembekowie zakupił z własnych środków finansowych samochód marki GAZ – 51, który po przebudowie służył do przewozu sprzętu strażackiego i załogi. Strażacy z szembekowskiej straży pożarnej brali i biorą udział w szkoleniach podnoszących kwalifikacje. Podczas Gminnych Zawodów Sportowo – Pożarniczych w 1983 r. jednostka zajęła zaszczytne I miejsce.

W 1985 r. do części garażowej budynku dobudowano boks garażowy przeznaczony na samochód bojowy marki STAR z autopompą, gdzie kierowcą mechanikiem był Bernard Grubecki. Wiosną 1989 r. dokonano modernizacji świetlicy, zakupiono stoły i krzesła, a osiem lat później przystąpiono do rozbiórki starej, wysłużonej remizy. Dzięki zaangażowaniu druha prezesa Gabriela Mytlewskiego, całej społeczności strażackiej i lokalnej, a także władz gminnych nowy budynek remizy ukończono i oddano do użytku 19 czerwca 1999 r. W listopadzie 2004 r. OSP w Szembekowie otrzymała nowy samochód ratowniczy marki FORD, a we wrześniu 2009 r. jednostkę włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Od lutego 2016 r. prezesem OSP w Szembekowie został wybrany Dariusz Mytlewski, a jednostka liczy obecnie 33 druhów i jest wyposażona w trzy samochody strażackie: ciężki IVECO, średni STEYR i lekki FORD.

 W roku jubileuszu, dzięki przychylności wójta gminy Obrowo Andrzeja Wieczyńskiego i Rady Gminy Obrowo, wykonano kapitalny remont całego obiektu strażackiego wraz z terenem przyległym i ogrodzeniem, podkreślił druh senior Gabriel Mytlewski, za co cała społeczność strażacka serdecznie dziękuje.         

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście m. in.: Poseł na Sejm RP Krzysztof Ardanowski, Prezes ZOWZ OSP RP woj. kujawsko-pomorskiego druh Zdzisław Dąbrowski, Komendant Miejski PSP w Toruniu st. bryg. Kazimierz Stafiej oraz bryg. Adam Robaczewski, Wójt Andrzej Wieczyński i Sekretarz Gminy Mirosława Kłosińska, a także radni gminy Obrowo, Starosta Toruński Mirosław Graczyk wraz z radnymi powiatowymi oraz sołtys wraz z radą sołecką i delegacje z pocztami sztandarowymi jednostek OSP z terenu gminy Obrowo i OSP Nadleśnictwa Dobrzejewice.

Uroczystość uświetnił występ Gminnej Orkiestry Dętej z Dobrzejewic. Jubileuszowe obchody zakończyły się wspólną zabawą przy muzyce Andrzeja Gęsickiego z Młyńca.

Marzena Słupczewska

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.