Apel do hodowców drobiu

Apel do hodowców drobiu
2017-02-28


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.

 Treść rozporządzenia


W związku z pismem Wojewody Kujawsko- Pomorskiego w sprawie zagrożenia rozprzestrzeniania się zjadliwej grypy ptasiej oraz afrykańskiego pomoru świń zwracam się z prośbą do Hodowców w szczególności tych „małych” o przestrzeganie zasad bioasekuracji. Polega to na utrzymywaniu zwierząt hodowlanych w obiektach zamkniętych, stosowaniu mat dezynfekcyjnych przed wejściem do gospodarstwa, stosowaniu odzieży ochronnej podczas wchodzenia do swoich stad, a także nie wpuszczaniu do budynków inwentarskich osób postronnych oraz zwierząt innych niż te, które w danym budynku są hodowane. Należy zwrócić szczególną uwagę na zwierzęta domowe takie jak psy i koty, które mają kontakt ze światem zewnętrznym gospodarstwa i mogą przenieść choroby do wewnątrz stada.

Informuję, że w sytuacji udowodnienia hodowcy braku stosowania w swoim gospodarstwie przedmiotowych zasad, traci on w sytuacji wystąpienia ogniska choroby prawo do uzyskania odszkodowania ze środków budżetu państwa, a dodatkowo naraża się na wszczęcie w stosunku do niego postępowania karnego.

Odwołując się do wyobraźni można także przywołać przykład, w ramach którego, w wyniku pojawienia się ogniska ptasiej grypy w małym przydomowym gospodarstwie, zlikwidowane zostaną stada hodowlane liczące po kilka, kilkanaście tysięcy, tylko dlatego, że znalazły się w promieniu 3 km od wykrytego ogniska choroby.

Służby weterynaryjne prowadzą kampanię informacyjną, przeprowadzają kontrole zasad przestrzegania ograniczeń i zakazów wynikających z przepisów prawa.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.