Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?
2020-04-16

Gdzie wyrzucić zużytą maseczkę i rękawiczki? Na pewno nie gdziekolwiek. Osoby zdrowe powinny wyrzucać maseczki i rękawiczki do pojemników na odpady zmieszane. Osoby chore powinny pozbywać się odpadów w specjalny sposób.

Od dziś, tj. od czwartku 16 kwietnia, obowiązuje nakaz noszenia w miejscu publicznym będzie maseczki, szalika czy chustki, która zakrywa zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Gdzie należy wyrzucić zużytą maseczkę i rękawiczki?

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował wytyczne dotyczące postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie epidemii koronawirusa. Zawierają one wskazania m.in. do jakiego kosza wyrzucić i w jaki sposób zabezpieczyć zużyte maseczki ochronne, rękawiczki i inne środki ochrony osobistej.

Jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych, tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy, w komunikacji miejskiej, podczas zakupów w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, sprawa z utylizacją jest prosta. Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być dodatkowo zebrane w jeden worek.

Te zalecenia dotyczą również osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju.

Co zrobić z maseczkami i rękawiczkami, które były używane przez osobę na kwarantannie lub w izolacji?

Osoba, która przebywa w izolacji, umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel. W miarę możliwości powinna spryskać worek preparatem wirusobójczym. Worka nie należy zgniatać. Wypełnia się go maksymalnie do ¾ objętości.

Zapełniony i zawiązany worek osoba przebywająca w izolacji wystawia z pomieszczenia, w którym przebywa. Potem osoba, która odpowiada za wynoszenie odpadów, w rękawiczkach wkłada worek z odpadami do drugiego worka i szczelnie go zamyka i oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka. Tak zabezpieczony worek przenosi do miejsca, z którego odpady są odbierane. Wszystkie czynności wykonuje w rękawiczkach, a potem myje i dezynfekuje ręce. Worka z odpadami od osób w izolacji nie należy zapełniać powyżej ¾ jego pojemności i nie zgniatać.

Wytyczne dot. postępowania z odpadami w czasie występowania zakażeń koronawirusem

Źródło: https://www.gov.pl/

Niestety, zdarzają się przypadki, że maseczki i rękawiczki wyrzucane są gdziekolwiek. Zagrażają wtedy naszemu zdrowiu i środowisku naturalnemu. Zdjęcia przysłała radna Sylwia Lisińska:


 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.