„Coś się kończy, coś się zaczyna…”

2019-06-05

23 maja 2019 r. pani dyrektor Hanna Affelt wraz z grupą nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Łążynie II oraz wójtem gminy Obrowo panem Andrzejem Wieczyńskim wyjechali do Bacau w Rumunii, aby uczestniczyć w uroczystym zakończeniu projektu Erasmus +.

W trwającym od jesieni 2017 r. projekcie o nazwie „L’Amite en partage” wzięły udział dwie szkoły z Macedonii i po jednej z Bułgarii, Rumunii, Włoch i Polski. Dzieci oraz nauczyciele z wymienionych placówek spotykając się w ciągu dwóch lat, wymieniali doświadczenia, poznawali kulturę i zwyczaje innych narodów oraz doskonalili znajomość języka angielskiego. Zawarliśmy wiele wspaniałych przyjaźni, ale niestety nadszedł czas rozstania.

Podczas uroczystego podsumowania projektu na Uniwersytecie w Bacau wysłuchaliśmy wykładu pt. „Przemoc jako główny problem w edukacji oraz środki mające na celu powstrzymanie znęcania się nad słabszymi” pani prof. R. Florea z Bukaresztu. Następnie młodzież ze szkoły w Bacau przedstawiła projekt ze swojej perspektywy. Efektami projektu było też wydanie bajki tworzonej przez międzynarodową grupę uczniów, specjalnego kalendarza oraz książki „La violence detruit, l’a amitie construit!”, w której znalazły się publikacje nauczycieli uczestniczących w projekcie w tym 3 artykuły nauczycieli ze szkoły w Łążynie II. Podczas konferencji mogliśmy się też podzielić doświadczeniami i zapoznać z nowoczesnymi metodami nauczania podczas warsztatów prowadzonych przez trenerów EXE z Bukaresztu.

Podsumowanie projektu było też okazją do spotkań przedstawicieli lokalnych samorządów. W Bacau gościli wójtowie gmin: Obrowo, Lozovo, Czaszka z Macedonii. Mieliśmy też okazję rozmawiać z przedstawicielami samorządu Bacau. Efektem tych spotkań i rozmów będzie zawarcie umowy partnerskiej między gminami: Obrowo Polska i Czaszka w Macedonii.

 Przez kolejne 3 dni zwiedzaliśmy najpiękniejsze zakątki Rumunii, a potem przyszedł czas rozstania. Wierzymy jednak, że jeszcze się kiedyś spotkamy i że projekt, który na długo pozostanie w naszej pamięci będzie początkiem nowej wspaniałej przyjaźni.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.