Ćwiczenia. W dniach 6 - 9 października mogą zawyć syreny

Ćwiczenia. W dniach 6 - 9 października mogą zawyć syreny
2020-10-05

W dniach 6 – 9 października br. odbędą się krajowe ćwiczenia pod pn. Renegade, organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Na terenie gminy mogą zostać uruchomione syreny alarmowe.

W dniach 6-9 października br. na terenie gminy mogą zostać uruchomione syreny alarmowe. Pierwszy sygnał, oznaczający wystąpienie zagrożenia, będzie trwał 3 minuty i będzie modulowany. Kolejny sygnał, również trzyminutowy, ale ciągły, będzie oznaczał odwołanie alarmu.

Uruchamianie syren alarmowych wiąże się z krajowymi ćwiczeniami o nazwie Renegade, organizowanymi przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Jednym z elementów ćwiczeń będzie naruszanie przestrzeni powietrznej Rzeczpospolitej Polskiej przez statek lotniczy o statusie Renegade, stwarzający potencjalne zagrożenie dla ludności cywilnej.

W przypadku wystąpienia kiedykolwiek prawdziwego zagrożenia należy zachować spokój, włączyć lokalną stację radiową lub telewizyjną, nasłuchiwać komunikatów i postępować  zgodnie z  zawartymi tam poleceniami. Należy poinformować swoich bliskich i znajomych o usłyszeniu alarmu.

Podstawą prawną działań w zakresie ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych  sprawach (D. U. z 2013 r. poz. 96). Zarządzenie to zostało wydane na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz.1541, z późn. zm.)

Rodzaje sygnałów - sygnały alarmowe - sygnały ostrzegawcze - pobierz plik pdf

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.