Edukacja przyrodnicza we współpracy z Kołem Łowieckiem ZLOT

Edukacja przyrodnicza we współpracy z Kołem Łowieckiem ZLOT
2019-01-07

W dniu 20 grudnia 2018 r. odbyło się spotkanie myśliwych Koła Łowieckiego „Zlot” kolegów Piotra Kowalskiego i Andrzeja Kłosowskiego z dziećmi z Przedszkola Samorządowego w Osieku nad Wisłą. Od kilku już lat tradycyjnie w przedświątecznej atmosferze spotykamy się na zaproszenie Pani Wicedyrektor Zespołu Szkół w Osieku nad Wisłą Aleksandry Nasierowskiej w celu omówienia jesiennej zbiórki żołędzi oraz prac plastycznych przygotowanych przez dzieci na konkurs tematyczny.

W tym roku dzieci zgromadziły ponad 100 kilogramów żołędzi, zebranych głównie w parkach, zgrodach przydomowych, gdzie zwierzęta leśne nie mają dostępu. Pozyskane w ten sposób owoce lasu zostaną następnie wyłożone w Osieckich lasach w miesiącach zimowych, szczególnie trudnych dla jeleni i saren. Ponadto zebrane jesienią materiały posłużyły dzieciom do wykonania prac plastycznych na konkurs pod hasłem „Portret leśnego zwierzęcia w scenerii zimowej”. Każda z ośmiu grup przedszkolnych: „Biedronki”, „Gumisie”, „Gwiazdeczki”, „Motylki”, „Mróweczki”, „Pszczółki”, „Słoneczka” i „Żabki”, miała za zadanie przygotowanie prac poświęconych jednemu gatunkowi zwierząt bytującej w okolicznych lasach (jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, zając, bażant i kaczka). Z powierzonego zadania dzieci wywiązały się nad wyraz sumiennie i w zgodnej ocenie gremium konkursowego wszystkie prace zasłużyły na nagrodę. Prace były ciekawe, wizjonerskie, momentami zabawne po prostu młode pokolenie przemówiło.

Wychodząc, więc naprzeciw oczekiwaniom dzieci i wychowawców Koło Łowieckie „Zlot” ufundowało dla przedszkola profesjonalny, wielofunkcyjny zestaw muzyczny, który może posłużyć do występów dzieci takich jak teatrzyki czy karaoke.

W trakcie spotkania myśliwi omówili każdy z gatunków zwierząt pojawiających się tematyce prac, ze szczególnym uwzględnieniem warunków życia i roli, jaką pełnią w ekosystemie. Powyższe działania wpisują się w realizowany od lat przez naszych myśliwych program edukacji łowiecko-przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży, którego nadrzędnym celem jest przekazywanie merytorycznej wiedzy na temat szeroko pojętej biologii zwierząt dziko żyjących w Polsce.

W imieniu kolegów myśliwych z Koła Łowieckiego „Zlot” składam na ręce całego grona pedagogicznego Zespołu Szkół w Osieku nad Wisłą serdeczne życzenia radosnych i szczęśliwych Świąt, z Bogiem i Bliskimi przy stole, a w Nowym Roku realizacji wielu naszych wspólnych inicjatyw.

Pozdrawiam serdecznie,
Piotr Kowalski
Członek Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.