Jasełka w wykonaniu Osieckiej Grupy Wokalno-Teatralnej

Jasełka w wykonaniu Osieckiej Grupy Wokalno-Teatralnej
2016-01-11
„Osiecka Grupa Wokalno -Teatralna” pod kierownictwem Eweliny Mytlewskiej na stałe już wpisała się w pejzaż kulturalny Osieka nad Wisłą w gminie Obrowo. Nie dziwi mnie fakt, że ta kolebka sztuki ludowej, żyje nadal, iluminuje i odkrywa na nowo kolejne artystyczne indywidualności regionu.
Tradycyjnie już w święto Trzech Króli artyści z Osieka wystawili Jasełka, czyli Misterium Bożego Narodzenia w miejscowym kościele. W tym roku była to interpretacja ludowego scenariusza, opracowanego przez ks. Kazimierza Jarego (utwór pochodzi z końca XIX w).
W przedstawieniu można było zobaczyć regionalne stroje ludowe Ziemi Dobrzyńskiej i nie tylko.
Kostiumy dla potrzeb spektaklu zaprojektowała i uszyła Renata Kwiatkowska, osoba obdarzona zarówno talentem krawieckim jak i aktorskim.
Na całość przedstawienia składała się indywidualna „amatorska gra” 48 osób. Byli wśród nich nauczyciele z pobliskiej szkoły, dzieci, młodzież osoby niepełnosprawne, rodzice z dziećmi.
Ponad półtoragodzinne widowisko przyciągnęło do kościoła parafialnego w Osieku ok 200 mieszkańców.
Widoczna staranność w doborze osób do odpowiednich ról w przedstawieniu jest nie lada wyzwaniem dla reżysera, który w tym spektaklu wykazał się zdecydowaną intuicją.
Wielu z grających w przedstawieniu „artystów amatorów” stworzyło niezwykle charakterystyczne i na długo zapamiętane postacie. Dodatkowym atutem przedstawienia była gra na instrumentach muzycznych dzieci z miejscowej Szkoły Muzycznej.
Wyrazy uznania dla reżysera przedstawienia Eweliny Mytlewskiej i wszystkich aktorów małych i dużych za rewelacyjne wcielenie się w powierzone im role.
Należy wspomnieć również o chórze śpiewającym w przedstawieniu, który ma już swoją historię i od wielu wielu lat w bardziej lub mniej zmienionym składzie umila swoim głosem nie jedną uroczystość w Osieku nad Wisłą.
 
Fot i tekst J.Melerski

***18**

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.