Jesteśmy liderem programu Czyste powietrze

Jesteśmy liderem programu Czyste powietrze
2020-08-03

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu podsumował program Czyste Powietrze. Nasza gmina jest zdecydowanym liderem pod względem ilości podpisanych umów. Mieszkańcy gminy zawarli z WFOŚiGW 340 umów na łączną kwotę 5 mln 690 tys. złotych.

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych i jednorodzinnych. Narzędziem w osiągnięciu celu jest dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych przez beneficjentów, którymi osoby fizyczne będące właścicielami / współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego bądź wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W regionie programem zarządza Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

- Gmina Obrowo jest zdecydowanym liderem pod względem podpisanych umów w Programie Czyste Powietrze. Mieszkańcy tej miejscowości zawarli z WFOŚiGW w Toruniu 340 umów - mówił podczas konferencji prasowej podsumowującej Program CP Ireneusz Stachowiak, Prezes Zarządu WFOŚiGW w Toruniu.

Od początku działania programu, tj. od 2018 roku, WFOŚiGW w Toruniu podpisał ponad 8 000 umów i wypłacił ponad 65 mln zł na wymianę pieców i termomodernizację.

- Największą wartością naszej gminy są jej mieszkańcy, którzy doceniają walory przyrodnicze Obrowa i aplikują o środki na przedsięwzięcia istotne dla jakości środowiska i własnego zdrowia. My jako gmina zachęcamy do kontaktu z Funduszem i informujemy o możliwościach pozyskania dotacji na wymianę pieców i termomodernizacji domów. Upowszechniamy wiedzę o szkodliwości zanieczyszczonego powietrza i podpowiadamy, co robić, aby dbać o jego jakośćmówi wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

W 2019 roku gmina zleciła badanie jakości powietrza w ramach „Analiza jakości powietrza w obrębie 3 gmin należących do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko – Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego”. Specjaliści określili jakość powietrza w gminie Obrowo jako „bardzo dobrą” i „dobrą”. Badania prowadzono przede wszystkim na terenach zabudowanych, przed sezonem grzewczym i podczas jego trwania.

Przeczytaj więcej o jakości powietrza w gminie Obrowo

Powyżej fragment ulotki o programie Czyste Powietrze

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.