Niepodległa w ZS w Dobrzejewicach

Niepodległa w ZS w Dobrzejewicach
2018-12-19

W Zespole Szkół w Dobrzejewicach świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęło się 7 listopada 2018 r.

Tego dnia o godzinie 10.00 na dziedzińcu szkolnym honorowym startem rozpoczęły się biegi dla Niepodległej. Uczniowie i nauczyciele na czele z panem dyrektorem Januszem Iwańskim ubrani w specjalnie przygotowanych z okazji 100. rocznicy odrodzenia Polski koszulkach przeszli trasą, którą później pobiegli zawodnicy biorący udział w zawodach. Dzięki posiadanym przez uczestników koszulkom, czapeczkom, szalikom i flagom w narodowych barwach powstał biało-czerwony korowód, który wspaniale podkreślił wyjątkowość zbliżającego się święta.

Uczniowie rywalizowali w różnych kategoriach wiekowych na dystansach mających symboliczną długość. Najmłodsi przebiegli dystans liczący dwa razy 123 metry, uczniowie klas 1-3 SP 400 m, klas 4-6 600 m, przedstawiciele klas 7-8 oraz gimnazjalnych 1111 m, niecałe zaś 1918 m musieli pokonać chętni uczniowie liceum i nauczyciele.

W poszczególnych kategoriach dziewcząt wygrały: Nadia Chmielewska (kl. 1-3), Aleksandra Gregorowicz (kl. 4-6) i Joanna Wiśniewska (kl. 7-8 i gimnazjalne). Wśród chłopców zaś ze zwycięstw cieszyli się: Szymon Iwański (przedszkole), Michał Paurowski (kl.1-3), Igor Wierzbowski (kl.4-6), Krystian Wasilewski (kl. 7-8 i gimnazjum) oraz w najstarszej kategorii wiekowej Kacper Nagórka.

Po zawodach przy aplauzie publiczności odbyło się uroczyste nagrodzenie najlepszych sportowców. Okolicznościowe puchary i dyplomy wręczała pani wicedyrektor Danuta Szwed-Salejko.

To sportowe wydarzenie stanowiło tylko wstęp do głównych uroczystości upamiętniających 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się dwa dni później.

By nie tylko uczcić narodowe święto, ale też jak najbardziej świadomie je przeżyć w Zespole Szkół zorganizowano konkursy plastyczny i poetycki, których celem było pogłębianie tożsamości narodowej, promowanie idei niepodległości i wolności, budzenie poczucia dumy z bycia Polakiem, a także rozwijanie zainteresowań literackich oraz plastycznych wśród dzieci i młodzieży. W piątek 9 listopada społeczność szkolna oraz przybyli goście mogli podziwiać wystawione w holu szkoły prace plastyczne i wiersze uczniów, którzy wzięli udział w konkursach. Prace młodych artystów emanowały patriotyzmem, świadczyły o dużej wiedzy twórców na temat historii Polski oraz odznaczały się starannością wykonania.

O godzinie 8.30 w sali gimnastycznej uroczystą akademię rozpoczęło wprowadzenie sztandarów Zespołu Szkół w Dobrzejewicach oraz wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie dyrektor Janusz Iwański powitał wszystkich zebranych i w okolicznościowym przemówieniu przedstawił wyjątkowość nadchodzącej rocznicy. Po panu dyrektorze głos zabrali goście: pani wicekurator Maria Mazurkiewicz oraz przewodnicząca Rady Powiatu Toruńskiego pani Mirosława Kłosińska. Wśród zaproszonych gości znajdowali się: pani Joanna Rech – starszy wizytator kuratorium oświaty, ks. kan. Andrzej Pogorzelski, dyrektor Domu Kombatanta w Dobrzejewicach pan Mieczysław Kasprowicz, a także przedstawiciele Rady Rodziców.

W czasie akademii zebrani obejrzeli bardzo wzruszającą i podniosłą część artystyczną, na którą złożyły się utwory poetyckie, pieśni patriotyczne oraz okolicznościowe tańce.

Na zakończenie wręczono dyplomy i nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursach, oraz podziękowano nauczycielom przygotowującym uroczystość: paniom D. Szwed-Salejko, A. Łuszczak, A. Betkier, P. Radosz, S. Dyrdzie, K. Rytce, A. Kacprowicz, K. Sobolak-Joniak, E. Affelt oraz panu S. Jaskólskiemu.

Po krótkiej przerwie goście, nauczyciele oraz uczniowie wzięli udział w marszu niepodległościowym. Idąc ulicami Dobrzejewic, każdy mógł poczuć, że uczestniczy w czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Przemarsz zakończył się na dziedzińcu szkolnym o godzinie 11.11 odśpiewaniem hymnu państwowego.

Miejmy nadzieję, że dzięki takim dniom, młodzi ludzie umocnią swoje przywiązanie do tradycji i Ojczyzny.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.