Niepodległość - z potrzeby serca...

Niepodległość - z potrzeby serca...
2017-11-22

Klub Seniora „Sami Swoi” aktywnie włączył się do parafialnych obchodów Święta Niepodległości w Obrowie, przygotowując specjalny program artystyczny przedstawiony przed mszą św. w intencji Ojczyzny.

Nasze zaproszenie do wspólnego świętowania przyjął p. Jan Krzysztof Ardanowski (poseł PiS) – ku niezmiernej radości obecnych.

Każdemu wchodzącemu do Kościoła - seniorki przypinały biało-czerwone kokardki, aby bezpośrednio włączyć ich w klimat uroczystości.

Program miał tytuł „Co zrobimy z naszą wolnością?” i po kolei, wierszem, omawiał sprawy tak ważne dla każdego Polaka: co to jest Ojczyzna, Jej dzieje, patriotyzm dziś i zadania na jutro.

Przypomnieliśmy postać, bez której tej wolności nie udało by się odzyskać i która wpisała się złotymi głoskami w wielką Historię Polski.

Tą postacią jest Józef Piłsudski, bo mało kto wie, że rok 2017 ogłoszony był rokiem Józefa Piłsudskiego.

 82 rocznica Jego śmierci minęła 12 maja a 5 grudnia minie 150 rocznica urodzin.

 Pięknie czytane przez seniorów teksty przeplatane „legionowymi” piosenkami śpiewanymi wspólnie z całym kościołem- wytworzyły niezwykłą atmosferę, której zwieńczeniem było energiczne wmaszerowanie głównego bohatera - Marszałka Piłsudskiego - w pełnym umundurowaniu i z prawdziwą szablą u boku!!

Nie da się opisać tego zaskoczenia, zdziwienia i wzruszenia jakie malowało się na twarzach obecnych, gdy po zasalutowaniu – odczytał odezwę do swoich żołnierzy!

Wzruszenie udzieliło się również „Piłsudskiemu” gdy chwilę później czytał swoją ostatnią wolę.

 Błyskające flesze aparatów i łzy błyszczące w naszych oczach świadczyły o wielkim poruszeniu serc..

Tak samo, ze ściśniętym gardłem i łamiącym się głosem odpowiadaliśmy, pod koniec, na zadawane pytania:

... „Kto Ty jesteś?.. Jaki znak Twój?..

 Do tej szczególnej atmosfery nawiązał w swoim wystąpieniu p. poseł Krzysztof Ardanowski, mówiąc, że na 7 otrzymanych zaproszeń wybrał nasze, gdyż dobrze przypuszczał, iż nie robimy tego z niczyjego nakazu, obowiązku, a czystej potrzeby serca, że odczuwało się to w przedstawionym programie artystycznym, który bardzo Mu się podobał.

Przypomniał historyczne zawiłości dziejów naszej Ojczyzny i krwawą drogę do wolności- życząc nam nie tylko zdrowia do dalszej pracy ale też nieustannej radości dawania siebie innym.

Odprawiona uroczysta Msza święta – była kulminacyjnym, duchowym wymiarem obchodów tegorocznego Święta Niepodległości.

Potem przenieśliśmy się na plebanię , aby dalej świętować przy pysznej kawie, serwowanej przez ks. proboszcza i domowych wypiekach przygotowanych wcześniej przez nasze seniorki.

Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć z „Piłsudskim”, w którego postać znakomicie wcielił się p. Jerzy Łapkiewicz wykorzystując pamiątki rodzinne po dziadku (mundur, czapka, szabla, stylowe biurko, fotel). Gratulujemy udanego debiutu!

Dziękujemy wszystkim, a szczególnie panu posłowi Ardanowskiemu, że zechcieli przybyć do naszej małej, wiejskiej wspólnoty i razem z nami przeżywać te wzruszające chwile.

Daniela Prochera

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.