Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w szkołach gminy

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w szkołach gminy
2018-10-31

Rok 2018 jest wyjątkowy dla nas, Polaków. To rok obchodów  100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcąc uczcić wyjątkową rocznicę, zaprosiłam do szkoły  w Osieku nad Wisłą, Obrowie oraz Dobrzejewicach wyjątkowych gości: kombatantkę, sanitariuszkę z Powstania Warszawskiego, kapitan Marię Kowalewską ps. „Myszka”, dokumentalistkę z Fundacji  im. gen. Elżbiety Zawackiej      p. Annę Rojewską oraz prezes Koła Toruń Światowego Związku Żołnierzy AK p. Joannę Kowalską.

Dla dzieci i młodzieży była to wspaniała, żywa lekcja historii. W skupieniu, z wielkim zainteresowaniem uczniowie wysłuchali wspomnień kpt. Marii Kowalewskiej ps. „Myszka”, która opowiedziała o swoim   życiu oraz działalności w konspiracji  w Narodowych Siłach Zbrojnych, a w szczególności  o czasach Powstania Warszawskiego.

Pani Anna Rojewska przedstawiła losy kobiet zasłużonych dla Polski, walczących o niepodległość. Przywiozła również mundury kobiet, zdjęcia, repliki orderów i wiele innych pamiątek. Przybliżyła postać bohaterki gen. Elżbiety Zawackiej. Przygotowała także prezentację o dzieciach walczących       w Powstaniu Warszawskim.

Warto wspomnieć, że młodzież wspaniale przyjęła gości. W Osieku nad Wisłą uczestniczyło ok. 100 uczniów z klas V-VIII, natomiast w Obrowie ok. 90 z klas VII, VIII oraz III gimnazjum.

Dziękujemy za wspaniałą, wzruszającą i żywą lekcję historii.

Kolejne spotkanie odbędzie się w ZS w Dobrzejewicach, 21 listopada.

Już teraz w imieniu Osieckiej Grupy Teatralno-Wokalnej zapraszam 11 listopada na gminne obchody Święta Niepodległości w Osieku nad Wisłą.

 

Ewelina Mytlewska

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.