Odpady gromadzimy w pojmnikach lub workach, nie luzem

Odpady gromadzimy w pojmnikach lub workach, nie luzem
2020-08-24

Przy odbiorze odpadów MPO powinno zostawić przy posesji tyle worków, ile odebrało. Worki są też stale dostępne w urzędzie gminy i u sołtysów.

Gminny system odbioru obejmuje posesje zamieszkałe i jest systemem pojemnikowo – workowym. W pojemnikach gromadzimy odpady zmieszane i bioodpady, a w workach surowce: w żółtych metale i tworzywa sztuczne, w niebieskich papier, w zielonych szkło. - Dlatego, aby MPO mogło odebrać odpady, muszą być one zgromadzone w pojemniku lub w worku. Nie gromadzimy papieru ani tektury w osobnych kartonach i nie wystawiamy ich w ten sposób przed posesjęzwraca uwagę Daria Szczęsna, specjalista ds. gospodarki odpadami w urzędzie gminy.

Przy odbiorze odpadów pracownicy MPO powinni zostawić tyle pustych worków, ile pełnych odebrali. Jeżeli zabraknie nam worków na surowce, można się po nie zgłosić do urzędu lub do sołtysów. Surowce można też gromadzić we własnych workach – najlepiej je wówczas opisać, np. „papier”, „szkło”.

Przypominamy te sprawy, ponieważ coraz częściej widzimy takie sytuacje:

Ilość odpadów na zdjęciach wskazuje, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego. Tylko w wyjątkowych sytuacjach (przeprowadzka, duży remont) mieszkańcy posiadają tak duże ilości surowców. Odpady te są więc wytwarzane najprawdopodobniej przez firmę, której właściciel próbuje w sposób nieuczciwy pozbyć się ich jako mieszkaniec. Tymczasem przedsiębiorcy mają obowiązek zawrzeć z firmą wywozową osobną umowę na odbiór odpadów. Próby pozbycia się firmowych odpadów za pośrednictwem systemu gminnego, który obejmuje mieszkańców, są nieuczciwe. Za oszustwa płacą wszyscy mieszkańcy gminy. Odpady tak gromadzone nie będą odbierane.

Każdą większą ilość odpadów zbieranych selektywnie mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunlanych.

Przeczytaj więcej o pszok

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.