Poświęcenie samochodu w Dobrzejewicach

Poświęcenie samochodu w Dobrzejewicach
2018-02-15

W sierpniu 2017 roku w Urzędzie Gminy Obrowo została podpisana umowa pomiędzy na dostawę ciężkiego  samochodu pożarniczego z funkcją ograniczania stref skażeń dla  Ochotniczej straży Pożarnej w Dobrzejewicach.

I tak wszystko się zaczęło… 11 lutego 2018 roku w Kościele pw. Świętego Wawrzyńca uczestniczyliśmy w podniosłym wydarzeniu poświęcenia nowego nabytku. Uroczystego poświęcenia dokonał Ksiądz Proboszcz Andrzej Pogorzelski, który odprawił mszę świętą wspólnie z Księdzem Januszem Gręźlikowskim oraz Łukaszem Płóciennikiem. W uroczystości oprócz druhów udział wzięli Wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński, Sekretarz urzędu Mirosława Kłosińska, Radni gminy Obrowo, Komendant Miejskiej Straży Pożarnej w Toruniu Kazimierz Stafiej.

Zakupiony pojazd to SCANIA P410, wyprodukowany w 2017 roku, z silnikiem o mocy 410 KM oraz napędem 4x4. Samochód ten posiada zbiornik wody o pojemności 5000 litrów oraz 500 litrów środka pianotwórczego. Maksymalna wydajność autopompy to 3200 l/min. Ponadto w zabudowie zamontowany jest maszt oświetleniowy wysuwany pneumatycznie. Wóz ma też wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia z wężem o długości 60 m, a na dachu działko wodno-pianowe. Pojazd wyposażony jest również w wyciągarkę elektryczną o uciągu ponad 8 ton, sprzęt hydrauliczny do rozcinania samochodów oraz pompy do wody, pilarki do drewna.

Zakup w znacznym stopniu wpłynie na podwyższenie poziomu zabezpieczenia pożarowego oraz ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego mieszkańców gminy Obrowo. Pozwoli on również na szybką i skuteczną reakcję w przypadku wycieku paliw, tłuszczów oraz innych substancji, powstałych w wyniku niebezpiecznych zdarzeń.

Koszt samochodu wyniósł 870 000,00 zł brutto, w tym 351 000,00 zł brutto dofinansowanie z  Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, a pozostałą cześć w kwocie 519 000,00 zł brutto stanowiła pożyczka pozyskana przez Gminę Obrowo z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy i goście zostali zaproszeni na poczęstunek. Radości oglądania i sprawdzania nowego samochodu nie było końca.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.