Przyjdź do obrowskiego LOWE – czekamy na Ciebie

Przyjdź do obrowskiego LOWE – czekamy na Ciebie
2020-08-12

Gmina Obrowo i Szkoła Podstawowa w Obrowie poprowadzą zajęcia dla osób dorosłych z naszej gminy, które chcą zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w różnych zakresach. W jakich? Tego właśnie chcemy się dowiedzieć – czego Państwo w głównej mierze potrzebują. Trwa nabór do projektu.

LOWE w gminie Obrowo to projekt gminy i szkoły w Obrowie, o którego kształcie mają zdecydować mieszkańcy. Projekt polega na wykorzystywaniu popołudniami infrastruktury szkolnej oraz wiedzy osób współpracujących ze szkołami dla integracji i rozwoju lokalnej społeczności. - W ramach projektu w szkole w Obrowie prowadzone będą różne zajęcia dla dorosłych mieszkańców naszej gminy, którzy chcą zdobyć lub poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w różnych zakresach. W jakich? Tego właśnie chcemy się dowiedzieć – czego Państwo w głównej mierze potrzebujątłumaczy wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.

LOWE to skrót od „lokalny ośrodek wiedzy i edukacji”, jakim może stać się każda szkoła, o ile znajdą się osoby chcące traktować ją jako miejsce wspólnej nauki i działania. Współpraca w ramach LOWE wiąże się z ideą 3L -  lifelong learning – uczenia się przez całe życie.

Gmina Obrowo i Szkoła Podstawowa w Obrowie pozyskały 206 000 zł na stworzenie ośrodka LOWE dla mieszkańców naszej gminy. Do naszego gminnego LOWE zapraszamy wszystkich, którzy ukończyli 18 lat i chcieliby doskonalić lub zdobyć umiejętności ułatwiające funkcjonowanie w społeczeństwie i poruszanie się na rynku pracy. Kryteria naboru uczestników są na tyle szerokie, że praktycznie każdy, kto będzie chciał uczyć się w naszym LOWE czy być jego członkiem, zostanie przyjęty. Jedynym istotnym warunkiem jest zamieszkanie na terenie gminy.

Nabór do LOWE w gminie Obrowo jest ciągły, trwa do połowy 2021 roku. Projekt skończy się zaś 30 listopada 2021 roku. - Obecnie trwa pierwszy etap rekrutacji, a ponieważ zajęcia ruszają już we wrześniu, zachęcamy do jak najszybszego zgłoszenia się na nie - mówi Przemysław Piotrowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Obrowie.

Zgłaszać się można pisemnie, wysyłając e-mail na adres lowe@spobrowo.pl lub telefonując do koordynator projektu Katarzyny Lubowicz nr tel. 530 923 065.

W LOWE, jakim będzie szkoła podstawowa w Obrowie, prowadzone będą między innymi następujące zajęcia i kursy:

 • gospodarowanie budżetem domowym,
 • kurs gotowania,
 • kurs zdrowego żywienia,
 • zajęcia z rozwoju osobistego,
 • zajęcia artystyczne: rękodzieło, muzyczne,
 • kurs umiejętności komputerowych,
 • pierwsza pomoc,
 • języki obce.

- O tym, jakie inne zajęcia będą odbywać się w naszym gminnym LOWE oraz jak długo będą one trwały, zdecydują analizy i rozmowy z uczestnikami spotkań, czyli tak zwana diagnoza potrzebwyjaśnia wójt Wieczyński.LOWE ma więc być w założeniu ośrodkiem integrującym mieszkańców i rozwijającym lokalne społeczności.

LOWE zorganizuje też dwa wyjazdy integracyjne: na początku projektu i na jego zakończenie.

W pierwszej kolejności do udziału w zajęciach w LOWE przyjmowane będą osoby:

 • mające utrudniony dostęp do form edukacji osób dorosłych,
 • o wykształceniu wymagającym aktualizacji lub niższym,
 • przejawiające brak aktywności zawodowej i społecznej, w tym osoby przejawiające jedynie aktywność w rolnictwie jako jedynym źródłem utrzymania;
 • osamotnione,
 • uzależnione od form pomocy społecznej i wsparcia rodziny;
 • pozostałe osoby dorosłe chcące skorzystać z oferty LOWE.

Projekt „Aktywizacja osób dorosłych w ramach ośrodków edukacji LOWE”
jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020
Oś Priorytetowa II – Efektywne Polityki Publiczne dla Rynku Pracy, Gospodarki i Edukacji,
Działanie 2.14 Rozwój narzędzi dla uczenia się przez całe życie

 

 

 

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.