Segregacja to obowiązek. Od 1 marca rosną opłaty za odpady

Segregacja to obowiązek. Od 1 marca rosną opłaty za odpady
2020-02-26

18 zł od osoby miesięcznie – tyle od 1 marca br. wynosić będzie podstawowa stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów w naszej gminie. Ci, którzy nie będą segregować, zapłacą podwójnie – 36 złotych za osobę miesięcznie.

Na sesji w dniu 6 lutego br. Rada Gminy Obrowo jednogłośnie podjęła uchwałę o zmianie opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Od 1 marca br. stawki będą wynosić:

  • 18 złotych miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady są zbierane w sposób selektywny;
  • 36 złotych miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny.
  • 17 złotych miesięcznie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli właściciel wypełnia obowiązek zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny i jednocześnie zadeklaruje kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku, zamiast w pojemniku na bioodpady.

Mieszkańcy o zmianach są zawiadamiani listownie. Osoby, które chcą zrezygnować z pojemnika na bioodpady i gromadzić bioodpady na posesji w przydomowym kompostowniku, proszeni są o dokonanie korekty deklaracji za odbiór i zagospodarowanie odpadów w Urzędzie Gminy Obrowo przy ul. Aleja Lipowa 27, pokój 30. Kontakt z osobą zajmującą się gospodarką odpadami pod nr tel. 56 678 60 22 wew. 182, adres e-mail: odpadykomunalne@obrowo.pl

Radni zdecydowali również, że ryczałtowa stawka opłat za jeden domek letniskowy lub inną nieruchomość wykorzystywaną na cele rekreacyjno – wypoczynkowe, bez względu na długość okresu korzystania z nieruchomości, wyniesie 169 złotych, jeżeli odpady zbierane są na posesji w sposób selektywny. Jeżeli właściciel domku letniskowego nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, zapłaci dwukrotność tej kwoty, tj. 338 złotych.

Opłaty powinny być wnoszone bez wezwania do ostatniego dnia miesiąca, którego obowiązek opłaty dotyczy.

Wzrost kosztów za odbiór i zagospodarowanie odpadów jest niezależny od gminy. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, które wygrało przetarg, wyjaśniło władzom gminy, iż przyczyną wzrostu usług są wyższe koszty pracy, usług obcych, materiałów i energii, a także wyższe koszty zagospodarowania odpadów zmieszanych oraz surowcowych, bioodpadów i odpadów budowlanych. Wzrosła także opłata środowiskowa.

Przyjęta w naszej gminie stawka za odbiór i zagospodarowanie odpadów w wysokości 18,00 zł od osoby miesięcznie jest jedną z najniższych stawek w gminach powiatu toruńskiego.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.