SOLIDARNI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

SOLIDARNI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
2019-05-09

21 marca dzieci z  Przedszkola Samorządowego w Osieku nad Wisłą  obchodziły Światowy Dzień Zespołu Downa. To święto obchodzone corocznie z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (DSI) ustanowione w 2005 roku, na którym od 2012 roku sprawuje patronat Organizacja Narodów Zjednoczonych. Zespól Downa związany jest z zaburzeniem - trisomią 21 chromosomu. Dzieci rozmawiały na temat niepełnosprawności, symbolicznie ubrały kolorowe skarpetki oraz narysowały „linię prostą” na rączce- jako znak solidarności. Linia prosta na dłoni jest charakterystyczna dla ludzi z tym syndromem.

2 kwietnia  obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru, by zwrócić uwagę na dyskryminację i izolację ludzi dotkniętych autyzmem i ich najbliższych. 

Dziecko, które krzyczy na dźwięk kasy sklepowej. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. 

Kinga Waliszewska


 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.