Straż gminna w Obrowie podsumowała 2019 rok

Straż gminna w Obrowie podsumowała 2019 rok
2020-02-03

Nasi strażnicy w 2019 roku interweniowali ponad 450 razy. Przeprowadzili też 263 lekcje dla przedszkolaków i uczniów szkół.

Straż Gminna w Obrowie w 2019 roku interweniowała 454 razy. Strażnicy wystawili 31 mandatów, pouczyli o zachowaniu niezgodnym z przepisami 142 osoby. Przeprowadzili też 263 lekcje dla przedszkolaków i uczniów szkół

Czego przede wszystkim dotyczyły interwencje straży gminnej?

- W minionym roku podjęliśmy na wniosek mieszkańców lub z własnej inicjatywy dokładnie 454 interwencje – mówi komendant Straży Gminnej w Obrowie Łukasz Lewandowski. – Dotyczyły one, co ciekawe, przede wszystkim udzielania pomocy zwierzętom oraz reagowania na niezachowanie ostrożności przy trzymaniu psów. Pomocy udzielamy bezpańskim psom, kotom, opiekujemy się nimi do czasu przyjazdu weterynarza, odstawiamy je do schroniska. Interweniujemy, gdy pomocy potrzebują też dzika zwierzyna oraz ptaki: myszołowy, żurawie, bociany. Zwracamy uwagę i wystawiamy mandaty tym, którzy nie nadzorują swoich psów.

Wiele interwencji Straży Gminnej związanej jest również z ochroną środowiska i gospodarką odpadami. –  Kontrolujemy miejsca, w których często tworzone są dzikie wysypiska. Jesteśmy wzywani, gdy istnieje podejrzenie, że ktoś pali śmieciami, wyrzuca odpady bądź wylewa szamba w miejsca do tego nieprzeznaczone. Takich interwencji podjęliśmy w ubiegłym roku ponad stowyjaśnia komendant Lewandowski.

Ponad 40 razy nasi strażnicy podejmowali działania dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym. Działania te związane są z zanieczyszczaniem drogi, brakiem pokryw studzienkowych, ograniczonej widoczności ze względu na zieleń, wykopane rowy, tworzone nasypy. Straż Gminna udzieliła w minionym roku 30 pouczeń związanych z nieprawidłowym parkowaniem.

- Mieszkańcy proszą nas też o pomoc przy usuwaniu gniazd szerszeni i os. W tych interwencjach, kwalifikowanych w ustawie jako „zagrożenia życia i zdrowia”, mieści się również pomoc, jakiej udzielamy osobom bezdomnym i nietrzeźwymmówi komendant.

 W statystykach wyniki działań Straży Gminnej są następujące:

Przyjęte zgłoszenia od mieszkańców, dotyczące :

454

a) zakłócenia porządku publicznego i spokoju

3

b) zagrożeń w ruchu drogowym

44

c) ochrony środowiska i gospodarki odpadami

119

d) zagrożeń życia i zdrowia

8

e) zagrożeń pożarowych (katastrofy)

0

f) awarii technicznych

4

g) zwierząt

253

Pozostałe zgłoszenia

23

 

Co rok Strażnicy Gminni prowadzą również zajęcia z profilaktyki w gminnych przedszkolach i szkołach. W tym roku przeprowadzili 263 lekcje.

Nasi strażnicy prowadzą też wspólne, całodniowe patrole z policjantami i zabezpieczają z nimi imprezy masowe.

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.