„Wielki świat na wyciągnięcie ręki”

„Wielki świat na wyciągnięcie ręki”
2019-02-16

W dniach od 12 do 15 lutego2019 r.  na zaproszenie Obrowskiego Stowarzyszenia „Nasza Szkoła”, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Obrowie odwiedzili niezwykli goście - Yennyfer Rodriguez Lemus z Kolumbii oraz Andika Eka Putra z Indonezji - wolontariusze, którzy przyjechali do nas w ramach współpracy szkoły z Europejskim Forum Młodzieżowym, od lat zajmującym się wymianą wolontariuszy z całego świata, organizowaniem obozów szkoleniowych Euroweek "Szkoła liderów" oraz wizyt wolontariuszy w szkołach na terenie całej Polski.

Zwyczajny, szkolny tydzień zamienił się w międzynarodowy maraton pełen atrakcji, spontaniczności, ciekawostek, niezapomnianych wrażeń, radości, a przede wszystkim ogromnej dawki żywego języka angielskiego, którego znajomością uczniowie mogli się chwalić i cieszyć. Spotkanie z YeYe i Andy było lekcją tolerancji i poszanowania odmienności ludzi innych narodowości, budziło ciekawość i chęć poznawania świata, innych ras i kultur.

Wolontariusze bardzo chętnie integrowali się z uczniami, a uczniowie pokonywali swoje ograniczenia, bariery językowe, nieśmiałość, by tylko osobiście móc porozmawiać z gośćmi. Wizyta ta miała na celu uświadomienie młodzieży, że komunikatywna znajomość języka angielskiego pozwala dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy na co dzień mieszkają tysiące kilometrów od nas, na innych kontynentach.

Wolontariusze przedstawiali również ciekawe prezentacje swoich krajów. Uczyli zwrotów we własnych językach narodowych, po angielsku opowiadali o ciekawostkach historycznych, geograficznych, kulturowych, edukacji czy tradycyjnych specjałach kulinarnych. Pokazywali tradycyjne stroje i muzykę oraz uczyli piosenek, zarażając uśmiechem, otwartością i radością z możliwości wspólnego spędzenia czasu.

Na zakończenie podziękowaliśmy wolontariuszom drobnymi upominkami. Pożegnanie z naszymi przemiłymi gośćmi nie obyło się też bez chwil pełnych wzruszeń. Mamy nadzieję, że będziemy jeszcze gościć wolontariuszy Euroweek w kolejnych latach, ponieważ były to niezapomniane chwile.

Wizyta wolontariuszy była możliwa dzięki projektowi „Wielki świat na wyciągnięcie ręki”, napisanemu przez obrowskich nauczycieli i finansowemu wsparciu przez Fundację Orlen Dar Serca.

 

Prezes Stowarzyszenia

Przemysław Piotrowski

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.