Wizyta ukraińskiej delegacji na terenie gminy Obrowo

Wizyta ukraińskiej delegacji na terenie gminy Obrowo
2018-12-18

28 listopada 2018 r. na terenie gminy Obrowo gościliśmy ukraińską delegację w składzie:

- Ruslan Nesterow – Wójt Gminy Slobidka Kulczijewetska,

- Denys Szewczuk – Doradca Wójta Gminy ds. Zagranicznych

- Borys Syrota – Przedstawiciel Szpitalnej Rady Gminy

- Jaroslaw Slawinskyj – Radny Rady Gminy

oraz ojciec paulin Maciej Byblewski – który od sierpnia br. prowadzi posługę kapłańską na terenie Kamieńca Podolskiego na Ukrainie i stał się pomysłodawca spotkania obojga wójtów.

Samorządowcy z gminy Slobidka Kulczijewetska wraz z wójtem gminy Obrowo Andrzejem Wieczyńskim i Marzeną Słupczewską Redaktor Naczelną „Kuriera Obrowa”, dzięki uprzejmości Pani Krystyny Zaleskiej Dyrektora Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu, zapoznali się z pracą lekarzy i pielęgniarek, urządzeniami medycznymi, z których  korzystają specjaliści na oddziale np. rehabilitacji, urologii. Delegacja ukraińskich samorządowców była pod wielkim wrażeniem. Następnie przejechaliśmy na teren gminy Obrowo i dzięki uprzejmości komendanta Komisariatu Policji w Dobrzejewicach Ireneusza Lewandowskiego, zwiedziliśmy nowy budynek Policji w Dobrzejewicach i uczestniczyliśmy w bardzo ciekawym pokazie przygotowanym przez policjantów z bazy kynologicznej KMP, zajmujących się szkoleniem psów patrolowych, tropiących oraz do zadań specjalnych.

Delegacja ukraińskich samorządowców była pod ogromnym wrażeniem wyposażenia budynku, sprzętu, samochodów policyjnych, ale także wielkich możliwości policjantów z dobrzejewickiego komisariatu, o których w ich gminie, póki co mogą tylko pomarzyć, podkreślił na spotkaniu ukraiński wójt Ruslan Nesterow. Odwiedziliśmy również kościół w Dobrzejewicach, Zespół Szkół w Dobrzejewicach, gdzie uczy się trójka dzieci pochodzenia ukraińskiego. Po zapoznaniu się z pracą nauczycieli i zwiedzeniu szkoły, delegacja ukraińskich samorządowców zwiedziła także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Obrowie z siedzibą w Dobrzejewicach, który stanie się niejako wzorem dla wójta Nesterowa, albowiem podobny ośrodek chciałby wybudować w Slobidce Kulczijewetskiej.

Zwiedziliśmy dworek w Obrowie, siedzibę Urzędu Gminy, a także Zespół Szkół w Osieku nad Wisłą – SP i Samorządowe Przedszkole, a także Publiczną Szkołę Muzyczną I-stopnia w Osieku nad Wisłą i Filię Osieckiego Domu Kultury w Osieku. Na spotkaniu w Osieku nad Wisłą gości z Ukrainy powitała Osiecka Kapela Ludowa im. Kamińskich.

Po całodniowym zwiedzaniu gminy Obrowo wójtowie obu gmin podpisali w Zajeździe Rytkówka w Obrowie list intencyjny o współpracy zmierzającej do popierania rozwoju i pogłębiania stosunków partnerskich we wszystkich obszarach, w których jest możliwa oraz pożądana będzie wymiana doświadczeń, a także w dziedzinach kultury, edukacji, sportu i turystyki.  

Marzena Słupczewska

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.