5 lat po nawałnicy
Pięć lat temu, 19 lipca 2015 roku, gwałtowna nawałnica spustoszyła miejscowości: Zawały, Dobrzejewice, Łążyn II i Łążynek na terenie naszej gminy. Wiatr pozrywał dachy, połamał drzewa i powbijał w elewacje budynków porwane z ziemi przedmioty. Niszczycielski żywioł przetaczał się przez gminę zaledwie kilka minut, ale przyniósł przerażający krajobraz. To cud, że nikt nie zginął…
- W ciągu pół roku zdołaliśmy wspólnymi siłami, przy nieocenionej pomocy wielu ludzi dobrego serca, odbudować wszystkie domy. Żywioł zniszczył dorobek życia setkom mieszkańców naszej gminy, ale nie zniszczył solidarności, współodczuwania i wzajemnej życzliwości wśród nas. W obliczu tragedii pokazaliśmy, że chcemy kierować się tym wartościami – wspomina wójt gminy Obrowo Andrzej Wieczyński. - Pięć lat po tragedii życzmy sobie, abyśmy nigdy więcej nie musieli za taką przyczyną przypominać sobie, że potrafimy być rodziną.
Zniszczeniu bądź uszkodzeniu uległo łącznie 106 budynków, w tym 73 budynków mieszkalnych, 32 budynki inwentarsko-gospodarcze i gospodarczo – garażowe oraz jeden budynek stacji kontroli pojazdów. Zakres szkód był tak duży, że porządkowanie trwało ponad dwa miesiące, zanim poszkodowani mieszkańcy mogli przystąpić do remontów swych domów lub budowy domu od podstaw.
Koszty odbudowy i remontów budynków były niebagatelne, liczone w milionach, ale dzięki pomocy udzielonej przez Urząd Gminy Obrowo, Wojewodę Kujawsko-Pomorską, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Caritas diecezji toruńskiej i włocławskiej oraz firm z terenu gminy Obrowo i pobliskich okolic, a także indywidualnych darczyńców z całej Polski, a nawet z zagranicy, rok po nawałnicy po nawałnicy nie było już prawie śladu. Po przerażających chwilach pozostały tylko wspomnienia, które jeszcze na długo będą w pamięci osób poszkodowanych, strażaków i wszystkich innych, czynnie biorących udział w porządkowaniu terenu po nawałnicy.
Dzięki sprawnej organizacji akcji ratunkowej prowadzonej przez władze gminy, sołtysów miejscowości dotkniętych katastrofą, a także dzięki pomocy wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w pomoc poszkodowanym, domy odbudowano w pół roku.
Wielu ludzi dobrego serca wspierało poszkodowanych mieszkańców gminy Obrowo. Dokonywano wpłat pieniężnych na konto specjalnie uruchomione przez Urząd Gminy w Obrowie, dostarczano materiały budowlane, środki czystości, meble, ubrania, żywność, zapewniano pomoc psychologiczną, pomoc przy porządkowaniu posesji, remontach domów, a także poprzez wykonywanie darmowych usług stolarskich, dekarskich, malarskich, czy nadzoru budowlanego.
Więcej informacji także pod tym linkiem