50. Międzynarodowy Dzień Ziemi

50. Międzynarodowy Dzień Ziemi
2020-04-22

22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym roku na świecie przypada 50. rocznica tego święta, a w Polsce Dzień Ziemi obywałby się po raz dwudziesty. Ze względu na epidemię koronawirusa obchody Dnia Ziemi nie są dziś możliwe. Podpowiadamy więc, jak każdy z nas może dbać o środowisko naturalne.

  1. Segreguj śmieci. Współcześnie w gospodarce odpadami nie ma właściwie słowa "śmieci". Śmieci to surowce, które należy odzyskać. Stąd pojęcie "gospodarki odpadami o obiegu zamkniętym". To, czym obecnie ludzkość dysponuje, wystarczy jej na długie lata. Nie ma potrzeby generować nowych rzeczy - nowych odpadów.
  2. Oszczędzaj wodę. Ponad miliard dwieście tysięcy ludzi na naszej planecie ma utrudniony dostęp do wody pitnej, a kolejne 200 milionów cierpi z powodu pragnienia. Poza tym, nikogo nie trzeba przekonywać dziś, jak bardzo susza zagraża światu, Europie i Polsce. Jak więc oszczędzać wodę? Zamiast kąpać się w wannie, weź krótki prysznic. Myjąc zęby, zakręć kran i do płukania ust użyj kubka. Sprawdź, czy Twoje krany i spłuczki są szczelne. Nie podlewaj ogródka w upalny dzień. Poczekaj do zmierzchu. Dzięki temu mniej wody wyparuje, a rośliny więcej skorzystają na podlewaniu.
  3. Szanuj zieleń. Pamiętamy, jak bardzo byliśmy oburzeni, gdy zabroniono nam wstępu do lasów i parków. Lubimy bowiem wypoczywać wśród zieleni, świeżego powietrza, śpiewu ptaków. Dbajmy więc o zieleń. Jak? Zasady są proste: Nie depcz trawników, nie parkuj na nich samochodu. Nie wyrzucaj śmieci do lasu. Po wypoczynku na łonie natury, nie zapomnij zabrać ze sobą śmieci. Na święta Bożego Narodzenia kup drzewko w doniczce, a po świętach posadź je w wybranym miejscu.
  4. Oszczędzaj energię. Wyłączaj światło zawsze wtedy, gdy wychodzisz z pomieszczenia i odłączaj od prądu urządzenia, których nie używasz, w tym zwłaszcza ładowarki do telefonu. Kiedy tylko możliwe, korzystaj ze światła dziennego – jest nie tylko darmowe, ale też zdrowsze dla Twoich oczu. Do wieczornego czytania włącz małą lampkę skierowaną na książkę lub gazetę – nie musisz zapalać silnej górnej lampy. Zrezygnuj z czajnika elektrycznego. A jeśli nie masz w domu gazu, to pamiętaj, aby gotować tylko tyle wody, ile akurat potrzebujesz. Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, zainstaluj na zewnątrz oświetlenie z czujnikiem. Niech włącza się tylko wtedy, kiedy ktoś jest na dworze. Wymień żarówki na energooszczędne, a kupując nowe sprzęty domowe, zwracaj uwagę na ich ekologiczne oznaczenia.
  5. Kupuj tyle, ile potrzebujesz. Kupujemy coraz więcej, nie zastanawiając się nad tym, czy naprawdę tego potrzebujemy. Dziennie każdy Polak wytwarza ok. 700 g – 1 kg odpadów. To ogromna ilość. Wszyscy wiemy, jak dużo jedzenia i innych produktów marnujemy. To dlatego tak ważne jest, aby kupować świadomie. Zyska natura i nasz porfel.
  6. Na zakupy noś torbę wielorazową, nie używaj foliowych worków. Około 400 foliowych siatek rocznie zużywa przeciętny Polak.  Trudno nawet mówić o zużywaniu - z foliowych siatek korzystamy przecież kilkanaście minut, bo tyle średnio wynosi droga ze sklepu do domu. A potem je wyrzucamy. Coraz więcej sklepów oferuje w zamian papierowe torby. Jeśli nie masz własnej siatki wielorazowej, skorzystaj z tych papierowych oferowanych przez sklep.
  7. Postaraj się naprawić zepsutą rzecz zanim kupisz nową. Kupuj towary wielokrotnego użytku. Statystyczny Polak zużywa rocznie 400 reklamówek, 60 kilogramów papieru i 50 puszek. Do śmieci wyrzucamy co roku 250 kilogramów samych opakowań, które posłużyły nam JEDEN raz. Wiemy też, że im biedniejszy kraj, tym mniej wytwarza śmieci, bo tam ludzie wykorzystują produkty do skutku, wymyślając im nowe zastosowania. U nas też będzie to możliwe, jeśli się postaramy.
  8. Nienoszone ubrania podaruj potrzebującym, ewentualnie zużyj na szmaty.
  9. Wybieraj ekologiczne środki transportu.
  10. Podpowiadaj innym, jak postępować proekologicznie.

     

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.