A może na spacer do Zębowa zobaczyć kem polodowcowy?

A może na spacer do Zębowa zobaczyć kem polodowcowy?
2020-02-15

W naszej gminie znajduje się pomnik przyrody z czasów plejstocenu, kiedy tereny te były przykryte lądolodem, okresowo cofającym się (tzw. glacjały / interglacjały). Pomnikiem przyrody jest pagórek - kem polodowcowy we wsi Zębowo.

W naszej gminie znajduje się pomnik przyrody z czasów plejstocenu, kiedy tereny te były przykryte lądolodem, okresowo cofającym się (tzw. glacjały / interglacjały). - Zimy były nieco ostrzejsze w tych czasachżartuje geograf Marek Rabiasz. - Pomnikiem przyrody jest pagórek - kem polodowcowy we wsi Zębowo. Warto wybrać się zobaczyć go zimą, kiedy nie ma zarośli.

Kem w Zębowie to wyraźnie widoczne wzniesienie na tle płaskiej okolicy. Geologicznie wzniesienie zbudowane jest z piasku, żwirów i gliny. Struktury takie powstają pomiędzy wysuniętymi językami lądolodu, gdzie materiał budujący wzniesienie nanoszony jest przez wody roztopowe. Materiał budujący bywa też nanoszony przez topnienie brył martwego lodu, czyli oderwanych brył lądolodu od czoła lodowca, które - przykryte grubymi osadami - topnieją nieco później.

Poniżej:

1. Lidar (https://www.geoportal.gov.pl/)
2. Mapa satelitarna googla (https://www.google.pl/maps)
3. Zdjęcie zbocza pagórka.

 

Informacja dzięki uprzejmości Marka Rabiasza.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.