Dzień Strażaka
Dnia 14 maja 2016r. w Zespole Szkół w Dobrzejewicach obchodziliśmy Dzień Strażaka, który był sposobnością do podziękowań dla wszystkich ludzi dobrego serca biorących udział w akcji usuwania skutków nawałnicy Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Strażakom Ochotniczych Straży Pożarnych, sponsorom przedstawicielom jednostek samorządowych oraz wszystkim pracownikom zaangażowanych w tej akcji dziękujemy przede wszystkim za szybkie i sumienne działanie. Podziękowania należą się także mieszkańcom, którzy w miarę możliwości pomagali w usuwaniu skutków nawałnicy.
19 lipca wielkie spustoszenie spowodowała nawałnica, która rozszalała się nad gminą Obrowo. Ulewie towarzyszył bardzo silny i porywisty wiatr. Największe szkody nawałnica wyrządziła we wsi Zawały, Dobrzejewice, Łążyn II oraz Łążynek. Wieś Zawały wyglądała jak wielkie pobojowisko.
Po uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Wawrzyńca w Dobrzejewicach oraz przemarszu korowodu na cmentarz parafialny i pod pomnik poległych strażaków podczas II wojny światowej zgromadzeni spotkali się w Zespole Szkół Gimnazjum i Liceum gdzie zostały wręczone podziękowania.
Wójt gminy Obrowo podziękował za trud i ofiarność jakimi wykazaliście się w tamtych dniach. „Dowodem naszej wdzięczności jest dzisiejsza uroczystość i szczere podziękowania płynące z głębi serca” mówił Wójt Gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.
Podziękowania otrzymali:
-
Pani Teresa Piotrowska – Posł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
-
Pan Józef Ramlau zastępcę wojewody, który odebrał podziękowania dla Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Pana Mikołaja Bogdanowicza
-
Pan Tadeusza Wierzbę Dyrektora Wydziału Ochrony Ludności Urzędu Miasta, który odebrał podziękowania dla Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zalewskiego
-
Pan Piotr Całbecki– Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
-
Pan Mirosław Graczyka – Starosta Toruński
-
Pan Tomasz Zakrzewski – Przewodniczącego Rady Powiatu
-
Pan Grzegorz Karpiński
-
Pan Kazimierz Stafiej – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu
-
Pan Dariusz Fabisiak – Naczelnika wydziału operacyjno-szkoleniowego
-
Pan Adam Robaczewski- Dowódcy jednostki gaśniczo – pożarniczej nr 3
-
Pan Maciej Lewandowski– Komendant Miejski Policji w Toruniu
-
Pan Janusza Halak - Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu
-
Pan Piotr Rozwadowski – Prezesa MPO Toruń
-
Pan Dariusz Strzelecki, Bronisław Malanowski, Piotr Lisiński właścicieli Firmy Betpol
-
Pani Alicja Tarkowska – Radną Rady gminy Obrowo, i sołtysa wsi Zawały
-
Pan Ireneusz Lewandowski – Komendant Policji w Lubiczu
-
Pan Sławomir Kamiński – Zastępca Komendanta Państwowej Straży w Toruniu
-
Pan Sławomir Paluszyński - Zastępcę Komendanta Państwowej Straży w Toruniu
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Czernikowa
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Firlusa
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Grębocina
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Lisewa
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Lubicza
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Młyńca
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Papowa Toruńskiego
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Pniewitego
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Strucfonia
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Wąbrzeźna
-
Ochotniczej Straży Pożarnej ze Złotorii
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Dobrzejewic
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Kawęczyna
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Łążynka
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Osieka nad Wisłą
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Szembekowa
-
Ochotniczej Straży Pożarnej z Zawał
Mieszkańcy wsi Zawały wyraziły wyrazy wdzięczności za nieocenioną pomoc dla Wójta Gminy Obrowo Pana Andrzeja Wieczyńskiego, Sekretarzowi Gminy Pani Mirosławie Kłosińskiej, Skarbnikowi Gminy Pani Joannie Faleńskiej, Przewodniczącemu Rady Gminy w Obrowie Panu Krzysztofowi Michalskiemu oraz Dyrektorowi Zespołu Szkół Gimnazjum i Liceum Panu Januszowi Iwańskiemu.
Na zakończenie została przedstawiona krótką charakterystykę związaną z usuwaniem skutków nawałnicy
Do usuwania skutków nawałnicy zaangażowano kilkanaście zastępów Straży Pożarnej z powiatu toruńskiego, a także z województwa kujawsko- pomorskiego. Były to jednostki z Państwowej Straży Pożarnej jak i OSP. W pierwszym dniu, w kilka godzin po otrzymaniu informacji o zniszczeniach po trąbie powietrznej przyjechały 24 zastępy w tym cały autobus uczniów ze szkoły podoficerskiej z Bydgoszczy. Łączna grupa strażaków wynosiła ponad 130 osób. Do usuwania skutków klęski zgłosiło się również kilkanaście osób cywilnych, którzy chcieli pomóc mieszkańcom w tak trudnej chwili.
W kolejnych dniach przybywały na teren Zawał Jednostki OSP z powiatu chełmińskiego, którzy pomagali w usuwaniu powalonych drzew, zniszczonych budynków itp. Same zorganizowały się, aby pomóc usuwać skutki burzy.
Pierwszego dnia działania trwały praktycznie dzień i noc. W niedzielę czyli w dniu nawałnicy, akcja trwała od ok. 1730 do godz. 100 w nocy , a o 500 następnego dnia jak tylko się rozwidniło strażacy ruszyli do dalszego zabezpieczania budynków oraz do prac porządkowych wokół miejscowości poszkodowanych przez nawałnicę.
Strażacy z Gminy Obrowo przepracowali łącznie przez te kilka dni ponad 3100 godzin, przejeżdżając 2339 km. Piły spalinowe przepracowały łącznie ponad 200 godzin przy usuwaniu powalonych drzew, uszkodzonych konstrukcji dachowych. Kilkudniowa akcja OSP z terenu gminy Obrowo pochłonęła ponad 1000 litrów paliwa. Zużyto 9 tys. m2 plandeki oraz foli.
Do dyspozycji mieliśmy dwa gminne autobusy, które dowoziły posiłki, jeden z nich przywiózł na teren działań 30 grubych plandek z Magazynu Kujawsko Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego , które zostały wykorzystane do zabezpieczenia budynków przed zapowiadanymi obfitymi opadami deszczu. Busy przejechały łącznie ponad 2000 km zużywając 300 litrów oleju napędowego.
Dlatego jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy.