Jest nas coraz więcej

Jest nas coraz więcej
2020-01-28

Corocznie naszej gminie przybywa około pięciuset mieszkańców. Obecnie w Obrowie zameldowanych jest 17 200 osób - to o 550 osób więcej niż w ubiegłym roku. Dla porównania: w 2001 roku obrowian było tylko 8 260.

Gmina Obrowo jest jedną z gmin powiatu toruńskiego o największym przyroście ludności. Corocznie w Obrowie przybywa o około 500 -550 mieszkańców. W ostatnich kilkunastu latach liczba obrowian wzrosła ponad dwukrotnie.

- Obrowo to piękna gmina, położona wśród lasów, nad jeziorami, jednocześnie cicha i spokojna, ale też nowoczesna. Mieszkańcy Obrowa mogą się więc cieszyć zarówno z mieszkania w urokliwym miejscu, z dala od miejskiego gwaru, jak i mają dostęp do wielu udogodnień, z których korzystają mieszkańcy miast – mówi wójt gminy Andrzej Wieczyński.

W szczegółach wzrost mieszkańców gminy przedstawia się tak:

Gminę Obrowo tworzy 21 sołectw, wśród których najliczniejsze są Głogowo, Brzozówka, Osiek nad Wisłą, Obrowo i Silno. Te pięć miejscowości zamieszkuje ponad połowa obrowian.

Inwestycje

Tak duży przyrost mieszkańców wpływa na rodzaj i charakter inwestycji. Są one motorem napędzającym dla dalszego rozwoju gminy, przyciągającym wciąż nowych mieszkańców.

Gmina co rok przeznacza środki na budowę nowych kilometrów dróg, chodników, ścieżek rowerowych, wodociągów, kanalizacji, oświetlenia. Obrowo na bieżąco inwestuje w infrastrukturę szkolną – rozbudowuje i termomodernizuje szkoły, wyposaża w sprzęt umożliwiający prowadzenie lekcji w nowoczesny sposób, buduje przyszkolne parkingi. Remontowane, docieplane i systematycznie doposażone są wiejskie świetlice. W gminie powstają nowe boiska, siłownie napowietrze, place zabaw. Do dawnej świetności przywrócono budynek dworski w Obrowie wraz z okalającym go parkiem. W budynku mieści się obecnie Urząd Gminy.

W konsekwencji 95% posesji gminnych jest już podłączona do wodociągu, a 50% do kanalizacji. Wszystkie posesje uzbrojone są w sieć elektryczną.

Stawiamy na edukację

- Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… - powtarza za Janem Zamojskim wójt Wieczyński i konsekwentnie przeznacza znaczną część budżetu (35% budżetu gminy rocznie) na edukację i inwestycje w infrastrukturę oświatową.

Na terenie gminy działa sześć szkół, których infrastruktura odpowiada wysokim europejskim standardom. W gminie są dwa przedszkola samorządowe oraz sześć przedszkoli niepublicznych.

Mieszkańcy muszą się czuć bezpiecznie

Gmina powołała Straż Gminną, na terenie gminy działa także siedem Ochotniczych Straży Pożarnych oraz posterunek Policji.

U nas można się pobawić!

Co roku na terenie gminy odbywa się niezliczona ilość wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i sportowych. Są one organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury, funkcjonujące na terenie gminy stowarzyszenia, a także przez wielu prawdziwych pasjonatów swojego zawodu czy hobby. Legendą stały się już obrowskie dożynki, które cieszą się opinią najpiękniejszych w powiecie.

Obrowo na sportowo

W gminie nie brak miejsc dla osób lubiących wypoczywać aktywnie i uprawiać sport. Tereny zielone, jeziora, ścieżki rowerowe – w Obrowie jest gdzie spacerować, biegać, uprawiać nordic walking, jeździć na rowerze, korzystać z siłowni zewnętrznych, pływać. Szkolna infrastruktura sportowa: boiska i sale gimnastyczne umożliwiają z kolei indywidualne i grupowe trenowanie dyscyplin halowych. Uczniowie korzystają z sal gimnastycznych i szkolnych boisk w godzinach lekcyjnych, a popołudniami i w weekendy miejsca te są służą pozostałym mieszkańcom gminy.

 

 

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.