Mija 30 lat samorządu w gminie Obrowo

Mija 30 lat samorządu w gminie Obrowo
2020-05-26

W 2020 roku obchodzimy 30. rocznicę funkcjonowania w Polsce władzy samorządowej. Historia samorządu to jednak nie tylko ostatnie lata. Samorząd wiejski funkcjonował już w czasach średniowiecza.

W kolejnych latach stopniowo go ograniczano, lecz zawsze mieszkańcy mieli pewne formy samoorganizacyjne- samorząd gromadzki. Funkcjonował on do końca istnienia Rzeczypospolitej. Początek nowocześniejszego samorządu gminnego sięga tutaj roku 1809 i reformy z czasów Księstwa Warszawskiego. W pierwszym okresie (1809-1863) ustanowiono samorząd gminny pod nadzorem właścicieli wsi. Kolejny etap to czas ustanowienia gmin zbiorowych pod nadzorem urzędników carskich (1864-1915). W 1918 roku, do już ustanowionego systemu samorządu gminnego, dodano rady gminne. W 1933 roku weszła w życie reforma samorządu gminnego jednolita dla całej II Rzeczypospolitej (tzw. ustawa scaleniowa).

W czasie trwania I i II wojny światowej gminy wykonywały ściśle polecenia władz okupacyjnych. Po II wojnie światowej stopniowo ograniczano samorząd, aż do jego zniesienia w 1950 roku. W okresie PRL przeprowadzono zupełnie nieudaną reformę podziału kraju na gromady (1954-1972). Dopiero od 1973 roku zaczęto naprawiać błędy i ustanawiać większe gminy w obecnym kształcie terytorialnym. Ustanowiony ówcześnie podział gminny funkcjonuje do dziś, co jest dowodem, że się sprawdził. Właśnie w 1973 roku powstała współczesna gmina Obrowo. Gminy początkowo stanowiły część administracji państwowej. W latach osiemdziesiątych XX wieku rozpoczęto wprowadzanie samorządu wiejskiego (rady sołeckie). Od 1990 roku gminy funkcjonują według nowych norm prawnych ustalonych w ustawie z 8 marca 1990 roku „o samorządzie gminnym”.

Od usankcjonowania gminy Obrowo w 1973 roku w obecnym kształcie, najważniejszymi funkcjonariuszami urzędu gminy byli naczelnicy i wójtowie. Od 1990 władzę sprawowali:

Kazimiera Woźny –  wójt gminy w latach 1990 – 1998
Bogdan Koszuta – wójt gminy Obrowo w latach 1998 – 2002
Andrzej Wieczyński – wójt gminy Obrowo od 2002 roku, wybrany w wyborach bezpośrednich bezwzględną większością głosów. Od tego roku wszystkie wybory wygrywał w I turze.

Informacje za: M. Pawłowski, Gmina Obrowo. Historia i teraźniejszość, Toruń 2016.

Jak wójt Andrzej Wieczyński podsumowuje 30 lat samorządności?

Obrowo jest dla mnie najpiękniejszą gminą w Polsce. To moja mała ojczyzna, skąd pochodzę i gdzie od prawie 20 lat mam zaszczyt być wójtem. Razem z moimi współpracownikami działamy, starając łączyć mieszkańców i budować wspólnotę, której zależy na rozwoju gminy.

W ciągu minionych 30 lat w naszej gminie zaszła rewolucja. Myślę, że nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Obrowo stało się nowoczesną, przyjazną mieszkańcom miejscowością, zapewniającą komfortowe życie wśród lasów, nad jeziorami, nad Wisłą.

Gdy obejmowałem stanowisko, gmina liczyła nieco ponad 8 tys. mieszkańców. Dziś jest już nas blisko 19 tysięcy. Budżet gminy w 2002 roku wynosił ok. 11 mln złotych. Obecnie to ponad 91 mln złotych. Te cyfry mówią same za siebie. Obrowo się rozwija, przybywa nam mieszkańców i inwestycji.

Za najważniejsze osiągnięcia minionych 30 lat uznaję systematyczne wspieranie oświaty, edukacji i sportu, wybudowanie nowych obiektów szkoły i przedszkola, położenie dziesiątek kilometrów sieci wodno – kanalizacyjnej i dróg oraz zainicjowanie działań kulturalnych, dzięki którym Obrowo przyciąga turystów. Inne ważne inwestycje ostatnich lat  to z kolei termomodernizacje i przebudowy szkół, nowe boiska, zakupy dla Ochotniczych Straży Pożarnych, a także rewitalizacja parku i dworku w Obrowie oraz pałacyku w Zębowie.

Wszystko to nie byłoby możliwe bez życzliwości i wsparcia mieszkańców naszej gminy.

Dziękuję Państwu za serdeczność i za zaufanie, dzięki którym od tylu lat możemy wspólnie działać dla naszej gminy Obrowo.

Wójt Gminy Obrowo Andrzej Wieczyński

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.