19 lipca 2015 r. gwałtowna nawałnica spustoszyła miejscowości: Zawały, Dobrzejewice, Łążyn II i Łążynek na terenie gminy Obrowo. Wiatr pozrywał dachy, połamał drzewa i powbijał w elewacje budynków porwane z ziemi przedmioty. Niszczycielski żywioł przetoczył się przez gminę w zaledwie kilka minut, przynosząc przerażający krajobraz. To cud, że nikt nie zginął…
Zniszczeniu bądź uszkodzeniu uległo łącznie 106 budynków, w tym 73 budynków mieszkalnych, 32 budynki inwentarsko-gospodarcze i gospodarczo – garażowe oraz jeden budynek stacji kontroli pojazdów. Zakres szkód był tak duży, że porządkowanie trwało ponad dwa miesiące, zanim poszkodowani mieszkańcy mogli przystąpić do remontów swych domów lub budowy domu od podstaw, tak jak w przypadku Państwa Borek z Zawał.
Koszty odbudowy i remontów budynków są niebagatelne, liczone w milionach, ale dzięki pomocy udzielonej przez Urząd Gminy Obrowo, Wojewodę Kujawsko-Pomorską, a także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Caritas diecezji toruńskiej i włocławskiej i firm z terenu gminy Obrowo i pobliskich okolic, a także indywidualnych darczyńców z całej Polski, a nawet z zagranicy, dziś po nawałnicy nie ma prawie śladu. Po przerażających chwilach pozostały już tylko wspomnienia, które jeszcze na długo pozostaną w pamięci osób poszkodowanych, jak również strażaków i ludzi, czynnie biorących udział w porządkowaniu terenu po nawałnicy.
Należy podkreślić, że dzięki sprawnej organizacji akcji ratunkowej prowadzonej przez wójta Andrzeja Wieczyńskiego, sołtysów miejscowości dotkniętych katastrofą, a także dzięki pomocy wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w pomoc poszkodowanym przy usuwaniu skutków nawałnicy, czas odbudowy i remontów domostw był możliwy niemalże w kilka tygodni.
Po pięciu miesiącach od katastrofy możemy odetchnąć z ulgą, że wspólnymi siłami daliśmy radę i zmobilizowaliśmy się, aby odbudować, to co zniszczył nam żywioł i wrócić do normalnego życia, podkreśla Alicja Tarkowska, sołtys z Zawał.
„Tyle jesteś wart, ile pomożesz drugiemu człowiekowi” – to słowa, które zapewne przyświecały darczyńcom nie tylko z terenu gminy Obrowo, ale także całej Polski.
Ludzie wielkiego serca, łącząc się z poszkodowanymi mieszkańcami gminy Obrowo, nie tylko wspierali ich na duchu, ale czynnie wpływali na pomoc poprzez: dokonywanie wpłat pieniężnych na specjalnie uruchomione przez Urząd Gminy w Obrowie konto, dostarczanie potrzebnych materiałów budowlanych, środków czystości, mebli, ubrań, żywności, pomoc psychologiczną, pomoc przy porządkowaniu posesji, remontach domów, a także poprzez wykonywanie darmowych usług stolarskich, dekarskich, malarskich, czy nadzoru budowlanego.
Bez Was - ludzi wielkiego serca nie udałoby się, w tak krótkim czasie odbudować domów, które zniszczył żywioł. Wszystkich darczyńców nie sposób wymienić, ale wszystkim bez wyjątku należą się serdeczne podziękowania, podkreśla wójt Gminy Obrowo Andrzej Wieczyński.