Szkoła w Obrowie ma swoją monografię

Szkoła w Obrowie ma swoją monografię
2020-01-18

Zakończyła się realizacja projektu „Promocja lokalnych tradycji i zwyczajów na terenie gminy Obrowo”. Podczas uroczystego podsumowania odbyła się m.in. promocja książki Artura Affelta dotyczącej historii szkoły w Obrowie.

Obrowskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Edukacji, Kultury i Sportu „Nasza Szkoła” realizowało projekt pn. „Promocja lokalnych tradycji i zwyczajów na terenie gminy Obrowo”. Miał on trzy etapy. Wszystkie ściśle związane były  z promocją lokalnych zasobów. Pierwszy etap polegał na organizacji warsztatów międzypokoleniowych o tematyce kulinarnej, artystycznej (rękodzieło) i  wokalnej. Drugi etap dotyczył wydania monografii opisującej dzieje edukacji na terenie gminy Obrowo. W ramach trzeciego etapu zorganizowano warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży z Obrowa, których efektem finalnym był spektakl promujący nasz region.

Uroczyste podsumowanie projektu odbyło się w piątek 17 stycznia w Szkole Podstawowej w Obrowie. Władze gminy reprezentowali wójt Andrzej Wieczyński, sekretarz Mirosława Kłosińska oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Wiesław Popławski.

Podczas spotkania zaprezentowano monografię Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Obrowie autorstwa Artura Affelta, byłego wieloletniego dyrektora szkoły. Dwustustronicowa monografia opiera się m.in. na wspomnieniach pracowników i sympatyków szkoły, dokumentach znajdujących się w archiwach oraz na prowadzonej w szkole kronice. - W szkole tej z pokolenia na pokolenie przekazywano niepowtarzalną atmosferę: bliskości, współpracy i wzajemnej pomocy na gruncie jasno określonych wymagań dydaktycznych, wychowawczych i służbowychnapisał we Wstępie autor. – Dzięki wieloletniemu wsparciu gminy i zrozumieniu dla naszych potrzeb udało obrowską edukację wprowadzić na – mówię to bez przesady – naprawdę europejski poziomzaznaczał podczas spotkania dyrektor Affelt.

- Dziękujemy za zaangażowanie oraz za opracowanie monografii, będącej nieocenionym źródłem wiedzy na temat nie tylko szkoły w Obrowie, ale i historii gminy w ogóle – mówił wójt Andrzej Wieczyński. – Składamy wyrazy szczerego uznania dla imponujących efektów.

Po promocji książki efekty swoich spotkań zaprezentowali uczestnicy warsztatów teatralnych. Widzowie gromkimi brawami nagrodzili młodych aktorów, którzy wystawili sztukę Jerzego Pietrkiewicza Sami swoi. Z uznaniem goście przyjęli również występ grupy wokalnej, prezentującej kolędy.

Podczas wydarzenia prezentowano prace uczestników warsztatów rękodzieła. Wielu gości żałowało, że obrazy, przedmioty ozdabiane metodą decoupage, bukiety suchych kwiatów czy inne ozdoby wykonane przez młodych twórców nie były do kupienia.

Na koniec uroczystości swoje umiejętności przedstawiła grupa kulinarna, która ugościła uczestników spotkania żurkiem, pierogami, gęsiną, kaczką oraz potrawami z wieprzowiny, przygotowywanymi według tradycyjnych, lokalnych receptur. Grupa ta przygotowała własną mini-książkę kucharską, którą rozchwytywano.

Projekt dofinansowany był przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego na operację w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, objętego PROW na lata 20014-2020 w zakresie: Promowanie obszaru objętego LSR, w tym produktów lub usług lokalnych.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.