Tak wiele odcieni folkloru

Tak wiele odcieni folkloru
2018-06-28

Już po raz 14 odbył się Festiwal Twórczości Ludowej im. Edwarda Nowaka w Dobrzejewicach. Jak co roku mienił się wszystkimi barwami folkloru

Edward Nowak to postać w gminie Obrowo powszechnie znana. Pamięć tego dyrektora szkoły, znakomitego nauczyciela oraz założyciela kilku zespołów muzycznych honorowana jest w gminie od roku 2005 specjalnym festiwalem.

Kultura w Obrowie zawdzięcza Nowakowi wiele. Trudno wskazać drugą postać w regionie, która by na tym polu dokonała równie dużo. Edward Nowak przez wiele lat dyrektorował szkole, był niezwykle prężnym animatorem kultury, który zapisał się w pamięci mieszkańców jako ten, który zainicjował działalności wielu zespołów wokalnych i tanecznych. Orkiestra dęta, którą powołał do życia gra do dzisiaj. Listę jego osiągnięć można by przedłużać w nieskończoność.

Oczywistym się zatem wydaje przeprowadzanie festiwalu-przeglądu pamięci tego wybitnego człowieka, jaki powołano do życia w roku jego śmierci. W tym roku była to już 14 edycja wydarzenia.

- Pragniemy przede wszystkim uczcić pamięć tego wspaniałego człowieka, animatora kultury w naszym regionie – mówi Janusz Iwański, dyrektor Zespołu Szkół, Gimnazjum i Liceum w Dobrzejewicach, pomysłodawca przedsięwzięcia. – Mamy jednak dodatkowe zamierzenie, choć również ściśle związane z osobą Edwarda Nowaka: przypominamy, że to głównie za jego sprawą nasza gmina stała się znana z folkloru. Myślę, że nie przesadzę, jeśli powiem, że Obrowo z tego właśnie słynie. Któż nie słyszał o „Kawęczyniankach” czy o Kapeli Ludowej im. Kamińskich? Dlatego też nasz festiwal służyć ma również temu, by tego naszego lokalnego dziedzictwa nie zaprzepaścić. Żeby je pielęgnować. A nic nie nadaje się do tego lepiej, niż festiwal pamięci Edwarda Nowaka.

Warto podkreślić, że festiwal powołano do życia w czasie, kiedy Polska dopiero stawała się członkiem Unii Europejskiej. Z tego powodu organizatorzy jako jedną z głównych idei swojego zamierzenia przyjęli zachowanie tożsamości narodowej poprzez pielęgnację tradycji lokalnych.

- Miało to dla nas niebagatelne znaczenie – dodaje dyrektor Iwański. – Ta właśnie polska tożsamość pozwoliła dostrzec sens naszego festiwalu w szerszej perspektywie. Od początku dążyliśmy do ujrzenia jej poprzez łączenie pokoleń. Przekazywanie młodym tego, do czego doszli starsi. Żeby i oni mogli później przekazać to dalej. Owszem, niech będą Europejczykami, ale niech nie zapominają, że są także, a może przede wszystkim, Polakami. I niech tę polskość pielęgnują wśród krajów zjednoczonej Europy.

XIV Festiwal Twórczości Ludowej im. Edwarda Nowaka odbył się 8 czerwca, jak co roku w Hali Sportowej Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobrzejewicach. Zaprezentowały się grupy muzyczne i taneczne, które pokazały ludowe tańce i wykonały regionalne pieśni. Swoje prace wystawili lokalni artyści. Najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki festiwalu oraz cenne nagrody rzeczowe.

Festiwal został dofinansowany przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Powiat Toruński, a także powstał przy udziale Stowarzyszenia „Edukacja i Przyszłość” w Brąchnówku – autora projektu w konkursie z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego w Powiecie Toruńskim i województwie kujawsko-pomorskim.

- Trzeba podkreślić, że nasz festiwal nie odbyłby się bez uprzejmości i wsparcia wójta Obrowa Andrzeja Wieczyńskiego – dodaje dyrektor Iwański. – Jest on jednym z tych, który kibicuje nam i wspiera nas od samego początku.

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.