Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Łążynie II

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Łążynie II
2018-01-17

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Łążynie II gmina Obrowo – trwa. Z punktu widzenia współczesnych standardów ekologicznych jest ona koniecznością.

Wymiana źródła ciepła w szkole w Łążynie II przyniesie ogromny zysk: już to w oszczędności złotówek, już to w jakości ciepła pozyskiwanego ze środowiska naturalnego.

Kiedy w latach 60. budowano szkołę w Łążynie II przepisy budowlane dość „niefrasobliwie” określały parametry zabezpieczeń izolacyjnych zapobiegających utracie ciepła. Obecne standardy są znacznie wyższe, dlatego od dłuższego czasu termomodernizacja szkoły była się koniecznością.

- Mówiąc kolokwialnie chodzi o to, by jak najmniej ciepła nam uciekało – wyjaśnia Hanna Affelt, dyrektorka szkoły w Łążynie II. – Termomodernizacja szkoły, która obecnie jest w toku, zmieni sposób ocieplenia budynku radykalnie.

Dzięki staraniom Urzędu Gminy w Obrowie udało się pozyskać odpowiednie na ten cel środki w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych w województwie kujawsko-pomorskim (ZIT).

- Szkoła zabiega wysokie standardy ekologiczne – dodaje Hanna Affelt. – Postanowiliśmy ocieplić fundamenty budynku, ściany, wymienić okna w piwnicach, a także usprawnić instalację ogrzewania. W praktyce oznacza to wymianę grzejników na nowe i znacznie bardziej wydajne. Źródła ogrzewania zostaną zmienione z olejowego – bardzo drogiego, na znacznie tańsze: na ekologiczne pompy ciepła. Dzięki temu koszty ogrzania budynku zmniejszą cię co najmniej o połowę.

Podkreślmy, że celem termomodernizacji jest nie tylko obniżenie kosztów zużycia energii, ale również troska o jakość środowiska wewnętrznego i zredukowanie niekorzystnego oddziaływania na środowisko naturalne.

- Wartość edukacyjna naszych działań jest bezsporna – podkreśla Hanna Affelt. – Pokazujemy naszym uczniom, że nie tylko ograniczamy się od mówienia o ekologii, ale sami podejmujemy działania z tym związane. To najlepsza metoda zarówno pedagogiczna jak i praktyczna mająca na celu ochronę środowiska. Nie chcemy smogu wokół nas. Nasza szkoła ulokowana jest w przepięknym zabytkowym parku, a to zobowiązuje.

Do połowy stycznia zakończone zostaną zadania docieplania ścian. Na wiosnę zostanie wykonanych 14 odwiertów związanych z montażem ekologicznych pieców. Prace termomodernizacyjne potrwają do końca lipca. Inwestycja wyniesie ok. 880 tys. zł.

Robert Kamiński

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.